Choroby, Rak płuc: Picie alkoholu
27-10-2011 09:02
Choroby, Rak płuc: Najnowsze badania w dziedzinie onkologii wskazują na poważny związek między piciem alkoholu a pewnym ciężkim nowotworem.

Picie dużych ilości alkoholu ma związek z wyższym ryzykiem raka płuca – wskazują najnowsze amerykańskie badania, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Natomiast wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), spożywanie dużych ilości czarnej herbaty oraz owoców może chronić przed tym najczęstszym nowotworem złośliwym.

Wyniki trzech niezależnych badań na ten temat zostały zaprezentowane na 77. dorocznym spotkaniu American College of Chest Physicians, czyli towarzystwa lekarzy zajmujących się chorobami, które dotyczą klatki piersiowej. Trwa ono do środy w Honolulu na Hawajach.


Ostatnio pojawia się coraz więcej dowodów na to, że spożywanie alkoholu - zwłaszcza w nadmiernych ilościach - może zwiększać ryzyko różnych nowotworów złośliwych, np. raka krtani, przełyku, jelita grubego, wątroby czy piersi. Rak płuca jest jednak rzadko wymieniany w tym kontekście.

Naukowcy z Kaiser Permanente w Oakland (Kalifornia) przebadali ponad 126 tys. osób, wśród których w latach 1978-1985 zebrano informacje m.in. na temat palenia papierosów (najważniejszy czynnik ryzyka raka płuca), ilości spożywanego alkoholu, płci, przynależności etnicznej, wskaźnika masy ciała (BMI), poziomu wykształcenia. Stan ich zdrowia śledzono do roku 2008. W tym okresie ponad 1,8 tys. badanych zachorowało na raka płuca.

Analiza potwierdziła, że najważniejszym czynnikiem ryzyka wszystkich typów tego nowotworu jest nałóg palenia tytoniu. Jednak picie dużych ilości alkoholu, tj. ponad 3 napoje alkoholowe dziennie (w USA jeden standardowy napój alkoholowy oznacza np. 350 ml piwa, 150 ml wina lub 44 ml wódki 40-procentowej), również zwiększało ryzyko raka płuca, przy czym nieco większe zagrożenie wiązało się z piciem piwa niż wina czy napojów spirytusowych.

- Nadużywanie alkoholu ma wiele szkodliwych skutków – nie tylko powikłania sercowo-naczyniowe, ale też zwiększone ryzyko raka płuca – komentuje prowadzący badania dr Santon T. Siu.

Jak podkreśla, jego zespół nie zaobserwował związku między piciem umiarkowanych ilości alkoholu a ryzykiem rozwoju tego nowotworu.

Badanie wykazało natomiast, że niektóre grupy etniczne są nieco bardziej narażone na raka płuca, np. mężczyźni z Afryki czy azjatyckie kobiety. Czynniki genetyczne mogą w pewnym stopniu tłumaczyć te większe predyspozycje.

Dr Siu i jego koledzy zaobserwowali też, że wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) oraz lepsze wykształcenie są czynnikami chroniącymi przed rakiem płuca.

- Nie mamy na to oczywistego wyjaśnienia, ale osoby bardziej wykształcone prawdopodobnie prowadzą zdrowszy styl życia – komentuje dr Siu. Z kolei za związek między większą masą ciała a niższym ryzykiem raka płuca mogą odpowiadać jakieś składniki odżywcze - uważa badacz.

O tym, że składniki diety modyfikują ryzyko tego nowotworu świadczy badanie przeprowadzone przez naukowców z Czech, które również zaprezentowano w Honolulu. Wykazało ono, że picie większych ilości czarnej herbaty zmniejsza ryzyko raka płuca u niepalących kobiet, natomiast dieta bogata w owoce ma ochronny efekt u obu płci.

- Palenie papierosów pozostaje głównym czynnikiem ryzyka raka płuca, ale nie możemy ignorować innych czynników środowiskowych czy związanych ze stylem życia, które mają wpływ na nasze zdrowie – komentuje David Gutterman, prezydent American College of Chest Physicians. Rzucenie lub niezaczynanie palenia może zmniejszyć zagrożenie tym nowotworem, podobnie jak aktywny i ogólnie zdrowy tryb życia - podsumowuje ekspert.


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.