Choroby, Odkrycia: Czad
14-11-2011 08:42
Choroby, Odkrycia: Znana trująca substancja może odpowiednich okolicznościach pomagać...  jak to możliwe?

Choć tlenek węgla (zwany czadem) jest śmiertelnie groźną trucizną, jego minimalne ilości mogą łagodzić stres - twierdzi prof. Itzhak Schnell na łamach pisma "Environmental Monitoring and Assesment".

Tlenek węgla (CO) jest bezbarwnym, bezwonnym gazem o właściwościach trujących - zatruwa serce i układ nerwowy. Powstaje podczas spalania węgla i jego związków przy niedostatecznym dopływie tlenu - podczas pożarów, w piecach, termach gazowych czy silnikach spalinowych. Sporo wdychają go palacze papierosów.

Tlenek węgla jest silną trucizną. Z powodu zatrucia tym związkiem - zaczadzenia - co roku umierają tysiące ludzi, a ci, którzy przeżyją, mogą doznać uszkodzeń mózgu. Toksyczność tlenku węgla wynika z jego zdolności do blokowania hemoglobiny - białka przenoszącego tlen.

Niewielkie ilości tego trującego gazu powstają w ludzkim organizmie. Małe dawki rozszerzają naczynia krwionośne i hamują procesy zapalne. Specjaliści od pewnego czasu próbowali wykorzystać te właściwości czadu przy przeszczepianiu narządów. Jednak wdychanie tlenku węgla jest niebezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego - łatwo przedawkować.

Teraz prof. Itzhak Schnell z uniwersytetu w Tel Avivie odkrył, że niewielkie dawki tlenku węgla mogą łagodzić stres związany z przebywaniem w mieście - na przykład wysokim poziomem hałasu. Odkrycie miało związek z szerzej zakrojonym projektem badającym wpływ różnych stresujących czynników na organizm.

36 zdrowych osób w wieku od 20 do 40 lat poproszono, aby spędziły dwa dni w Tel Avivie, najbardziej ruchliwym z izraelskich miast. Ochotnicy chodzili i jeździli do różnych miejsc - takich jak restauracje czy domy towarowe, używając publicznego albo prywatnego transportu lub pieszo, a naukowcy badali wpływ czterech różnych stresujących bodźców - temperatury (ciepło i zimno), hałasu, tlenku węgla oraz tłumu.

Po analizie wypowiedzi ochotników oraz danych z czujników okazało się, że najbardziej stresujący był hałas. Zupełnym zaskoczeniem był jednak wpływ tlenku węgla. Po pierwsze, jego poziom okazał się w rzeczywistości dużo niższy od oczekiwanego - rzędu 1 do 15 części czadu na milion części powietrza. Po drugie, obecność tlenku węgla ograniczała stres związany z hałasem i gęstym tłumem. Może z tego wynikać, że życie w wielkim mieście wcale nie jest aż tak niezdrowe, jak do tej pory uważano - choć dużo jeszcze trzeba zrobić, by zmniejszyć hałas związany z ludzką aktywnością.

Dalsze badania mają wyjaśnić, jak wpływa tlenek węgla na słabsze osoby - zwłaszcza astmatyków, małe dzieci i osoby starsze.


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.