Choroby, Depresja: Uważaj i nie lekceważ jej
02-12-2011 08:54
Choroby, Depresja: To jedna z najbardziej lekceważonych chorób współczesności... zbiera coraz większe żniwo wokół nas.

Depresja może mieć bardziej dalekosiężne konsekwencje niż sądzono dotychczas. Najnowsze badania potwierdzają bowiem, że osoby, które cierpią z powodu zaburzeń nastroju, mogą być dwukrotnie bardziej narażone na choroby serca, w tym zawał.

Jak przypominają autorzy pracy, dotychczasowe badania wskazywały, że tzw. duża depresja jest związana z podwyższoną śmiertelnością z powodu chorób serca. Jednak dokładne przyczyny tej zależności były słabo poznane.

Jedna z dwóch teorii na ten temat uwzględniała fakt, że osoby chore na depresję prowadzą mniej zdrowy styl życia, co w rezultacie może zwiększać ryzyko chorób serca. Druga teoria wskazywała, że depresja może zakłócać reakcję organizmu na stres i w ten sposób negatywnie wpływać na układ krążenia.

Próbując wyjaśnić ten problem, naukowcy z Uniwersytetu Concordia w Montrealu (Kanada) razem z kolegami z innych kanadyjskich ośrodków naukowych przebadali 886 osób o średniej wieku 60 lat. U ok. 5 proc. z nich zdiagnozowano dużą depresję. Wszyscy musieli wykonywać ćwiczenia wysiłkowe. Przed aktywnością fizyczną, w jej takcie oraz 1 minutę i 5 minut po jej zakończeniu uczestnikom zmierzono akcję serca oraz ciśnienie krwi.

Okazało się, że u pacjentów z depresją akcja serca wolniej wracała do normy po ćwiczeniach.

- Opóźniona normalizacja akcji serca po wysiłku fizycznym u osób cierpiących na depresję wskazuje na zaburzenia biologicznej reakcji na stres. Uważamy, że może to odpowiadać za wyższe ryzyko chorób serca - mówi współautor pracy prof. Simon Bacon z Uniwersytetu Concordia.

Chodzi o zaburzenia w funkcjonowaniu przywspółczulnego układu nerwowego, który odpowiada za zwolnienie pracy serca po przeżytym przez organizm stresie, jakim jest wysiłek fizyczny.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to wskazuje, że lekarze zajmujący się chorymi na depresję powinni również poddawać ich badaniom na choroby serca. - Obydwa te problemy powinny być leczone w celu zminimalizowania ich poważnych konsekwencji zdrowotnych – komentuje prof. Bacon.


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.