Choroby, Odżywianie: Walki z otyłością ciąg dalszy
05-01-2012 09:09
Choroby, Odżywianie: Walki z otyłością ciąg dalszy. Czy kiedyś przyjdzie taki dzień kiedy pokonamy otyłość?

Wiedza na temat otyłości staje się coraz bogatsza, paradoksalnie specjaliści nie potrafią sobie poradzić ze stale rosnącą liczbą otyłych na całym świecie. Obok raka, otyłość stała się kolejnym najbardziej palącym problemem zdrowotnym ubiegłego roku. 
 
Jak zauważa dietetyk dr n. med. Anna Lewitt z Centrum Treningu Osobistego i Dietetyki - EGO, problem otyłości staje się coraz bardziej dramatyczny. O otyłości nie mówi się już w kategoriach choroby cywilizacyjnej, a epidemii.

- Nie od dziś wiadomo, że nadwaga i otyłość wynikają głównie z prowadzonego stylu życia. Pędzący świat, brak czasu, nieregularne jedzenie czy stres sprawiają, że bardzo szybko łapiemy się w pułapkę "niedojadanie-przejadanie się", a na naszej wadze z biegiem lat pojawiają się coraz wyższe wartości - wyjaśnia specjalistka. - Jednak główna przyczyna otyłości leży w dodatnim bilansie energetycznym, czyli nadmiernym spożywaniu pokarmu i dotyczy 90 proc. wszystkich przypadków otyłości - dodaje.
 
Zamiast szukać kolejnych, coraz nowszych "przyczyn" otyłości, powiedzmy sobie jasno i wyraźnie - jemy za dużo, ćwiczymy za mało. Jak widać, przyczyna jest prosta. Rozwiązanie również - wystarczy odwrócić wymienione wyżej proporcje. Oczywiście, jak wyjaśnia dr Anna Lewitt, wśród przyczyn otyłości wymienia się również zaburzenia hormonalne i rzadkie genetyczne zespoły i schorzeniach metaboliczne: niedoczynność tarczycy, niewydolność przysadki i jajników, zespół i choroba Cushinga; nie dotyczą one jednak ogółu.

- Miarą niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą otyłość jest podwyższone ryzyko wystąpienia wielu chorób, które u osób szczupłych występują znacznie rzadziej. WHO - Światowa Organizacja Zdrowia kilka lat temu zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich 30 lat liczba osób otyłych podwoiła się - informuje dietetyk.

Choć o problemie otyłości najczęściej mówi się w kontekście Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, problem tyjącego społeczeństwa dotyczy również Polski. Potwierdzają to badania "Demokracja według wagi", przeprowadzone przez pracownię TNS OBOP na zlecenie marki Herbalife.

- Zgodnie z deklaracjami badanych połowa Polaków to osoby z nadwagą (32 proc. ogółu populacji) i z otyłością (18 proc.) - przytacza wyniki badań specjalistka.

- Najbardziej zgubna dla osób mających problemy z wagą jest świadomość swoich niedoskonałości. Większość Polaków jednak, nawet tych z nadwagą i otyłością, jest zadowolona ze swojego wyglądu - 82 proc. i ze swojej wagi - 71 proc.

Dr Anna Lewitt wskazuje na panujące przekonania, że "prawdziwy mężczyzna (w domyśle gospodarz) powinien mieć brzuch", bo to świadczy o jego zaradności i powodzeniu. Z kolei w przypadku kobiet wskazuje na powiedzonko "kochanego ciałka nigdy za wiele". Popularne powiedzonka, stanowią jednocześnie przyzwolenie dla nadwagi.

- Na podstawie wyników badań można odnieść wrażenie, że nadwaga to zapętlona łamigłówka, na którą składają się nasze oczekiwania, społeczne i kulturowe przyzwolenia, stereotypy i silna autokreacja. Jednak ostatnimi czasy na czoło bardzo wyraźnie wysunął się jeden bardzo ważny czynnik, który sprzyja otyłości i sprawia, że tyjemy. Mowa o stresie - zaznacza dr Lewitt.

Stereotypowe i błędne myślenie Polaków, jak na przykład "jem mniej lub w ogóle, to chudnę" wskazuje, że potrzebna jest szeroko zakrojona edukacyjna akcja społeczna, która zmieni nie tylko nasze ciała, ale również nasze umysły - podsumowuje obserwacje dr Anna Lewitt.

Monika Dzwonnik

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.