Choroby, Zdrowie: Jak przetrwać chłód
03-02-2012 09:14
Choroby, Zdrowie: Nastały bardzo mroźne dnia. Trzeba jednak normalnie funkcjonować aby to było możliwe należy wiedzieć jak zapewnić sobie ciepło.

Odpowiednie ubranie i dawka ruchu mogą pomóc w przetrzymaniu mrozów. Ale to nie wystarczy - ostrzega dr Andrzej Kędziorski, fizjolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego i proponuje kilka sprawdzonych sposobów.

Jeśli w siarczysty mróz zaplanujemy wyjście na zewnątrz, powinniśmy mieć ciepłą odzież, która będzie chroniła przed wyziębieniem. Dobrze sprawdza się profesjonalna odzież sportowa, która w odpowiedni sposób zabezpiecza przed wychłodzeniem, ale tak naprawdę w zupełności wystarczy ubranie się na tzw. cebulkę, czyli założenie kilku warstw ubrań (między nimi gromadzi się powietrze, które jest dobrym izolatorem ciepła i skutecznie chroni przed zmarznięciem). Ważne jest również to, by ubranie, które zakładamy na mróz było nieprzewiewne, bo wiatr zabiera ciepłe powietrze chroniące ciało.

Dobrą ochroną przed mrozem okazuje się aktywność fizyczna, która poprawia bilans cieplny. Jeśli jednak spocimy się na mrozie i do tego przewieje nas wiatr, stracimy duże ilości ciepła. Dlatego, jeśli w zimie stawiamy na aktywność fizyczną, powinniśmy mieć ubranie, które uwalnia parę wodną. Jeśli takiego brak, po wysiłku należy przebrać się w ciepłym miejscu w suche ubranie.

Dokuczliwym problemem są również zmarznięte kończyny. Aby szybko je rozgrzać można np. zanurzyć je w wodzie - najpierw w letniej, żeby nie było gwałtownego skoku temperatury, potem w coraz cieplejszej.

Dobrym sposobem rozgrzania się jest spożycie niewielkiej (podkreślam: niewielkiej!) ilości alkoholu i to tylko w pomieszczeniu zamkniętym, kiedy wiemy, że nie będziemy już wychodzić na zewnątrz. Alkohol powoduje, że nasz organizm kieruje większy strumień krwi do skóry, dzięki czemu następuje jej ogrzanie. Trzeba pamiętać również, alkohol wypity na zimnie przyspiesza wychłodzenie organizmu.

- Z fizjologicznego punktu widzenia, jesteśmy organizmem stałocieplnym, w związku z tym musimy utrzymać nasz bilans cieplny. Jeżeli nam się to nie uda, następuje poważne zakłócenie gospodarki cieplnej organizmu, które może się nawet skończyć śmiercią - podkreśla dr Andrzej Kędziorski.

Ludwika Tomala

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.