Choroby skóry: nadpotliwość - Botoks sposobem na nadmierne pocenie się?
04-04-2013 09:48
Choroby skóry: nadpotliwość - Botoks sposobem na nadmierne pocenie się? Nadchodzące (miejmy nadzieję) ciepłe dni sprzyjają aktywności fizycznej. Prysznic po treningu jest czymś oczywistym, jednak niewiele pomaga w czasie prawdziwego upału. Drażniący zapach spoconych ciał jest nieodzownie obecny we wszelkich publicznych miejscach. Sprawdźmy, jak można walczyć z nadmierną potliwością z pomocą dość zaskakującej w tym temacie metody.

Nie zawsze wynik braku higieny

Wydzielanie potu jest zjawiskiem fizjologicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego ustroju. Organizm ludzki, wyczuwając rosnącą temperaturę, próbuje się przed nią bronić, schładzając powierzchnię skóry. W tym celu produkuje pot. Bywa jednak, że wystarczy nawet nadmiar emocji, by produkcja potu radykalnie się zwiększyła.

Co istotne, wbrew powszechnym opiniom, pot jest bezwonny. Dopiero w momencie, gdy z powodu braku odpowiedniej higieny rozmnożą się bakterie i osadzą tłuszcze, zapach potu staje się nieprzyjemny. Nie zawsze jednak, nadmierne wydzielania potu jest efektem braku higieny. Dolegliwość ta doczekała się miana choroby - to nadpotliwość, która wedle szacunków dotyczy około 1 proc. populacji.

Botoks – pogromca potu

Czy istnieje środek umożliwiający walkę z nadmiernym wydzielaniem potu, gdy zwykłe kosmetyki i przestrzeganie zasad higieny osobistej zawodzą? – Tak, to toksyna botulinowa, czyli popularny botoks, kojarzony dotąd głównie z zabiegami odmładzającymi i walką ze zmarszczkami – tłumaczy lekarz Katarzyna Łukasik-Fąferko i dodaje: - Preparat posiada własności blokujące wydzielanie substancji chemicznych w układzie nerwowym, odpowiedzialnym za pracę gruczołów potowych. Wstrzyknięcie botoksu do ciała powoduje, więc zablokowanie gruczołów potowych, a w efekcie znaczne zmniejszenie pocenia się.

Jak wygląda zabieg?                                                                                                 

Podanie toksyny botulinowej jest prostym i bezpiecznym zabiegiem, który powinien być poprzedzony precyzyjną oceną intensywności wydzielania potu w leczonej okolicy. Takiej oceny dokonuje specjalista w gabinecie. Należy również pamiętać, aby bezpośrednio przed zabiegiem unikać wysiłku fizycznego i sauny. - Przed zabiegiem z użyciem botoksu w pierwszej kolejności sprawdza się, w jakim miejscu aktywność gruczołów potowych jest największa, a następnie na tym obszarze wykonuje zabieg. Botoks wstrzykuje się bardzo cienką igłą w kilkanaście miejsc oddalonych od siebie zaledwie o centymetr – wyjaśnia dr Łukasik-Fąferko.

Taki bezbolesny zabieg (używa się do niego specjalnego znieczulenia), trwa około 30 minut. Właściwe efekty widoczne są zazwyczaj po tygodniu i utrzymują się około 6 miesięcy. Cena zabiegu uzależniona jest od ilości użytych jednostek preparatu, zazwyczaj jednak waha się w przedziale 1400-2000 złotych.

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.