Choroby, choroby układu nerwowego, choroby mózgu, zapalenie mózgu, choroba meningokokowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: Nowa szczepionka na chorobę meningokokową
26-04-2013 09:27
Choroby, choroby układu nerwowego, choroby mózgu, zapalenie mózgu, choroba meningokokowa,  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: Nowa szczepionka na chorobę meningokokową. Meningokoki to jedno z największych zagrożeń dla życia i zdrowia niemowląt. W 10% przypadków zachorowań doprowadza do śmierci. Czym jest choroba meningokokowa i jak można jej zapobiegać?

Choroba meningokokowa, która obejmuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czyli zakażenie ośrodkowego układu nerwowego oraz sepsę meningokokową, a także inne postacie włącznie z plamicą pioronującą, może mieć bardzo poważny przebieg i wymaga szybkiej diagnostyki i leczenia, aby zapobiec potencjalnym trwałym powikłaniom, takim jak uszkodzenie mózgu, utrata słuchu lub trudności w uczeniu się, a nawet doprowadzić w 10 % przypadków do zgonu. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są bakterie Haemophilus influenzae typu b, Streptococcus pneumoniae i Neisseria meningitidis.

Zidentyfikowano dwanaście grup serologicznych Neisseria meningitidis, z których sześć (A, B, C, W135, X i Y) jest odpowiedzialnych za większość przypadków zachorowań na całym świecie.

Epidemiologia choroby meningokokowej jest dynamiczna i nieprzewidywalna.6 Choroba może występować w formie sporadycznych przypadków, lokalnych ognisk zachorowań lub epidemii. Nawet w sytuacjach dobrego dostępu do opieki medycznej ogólna śmiertelność wynosi 5-10%.

Nimenrix™, skoniugowana szczepionka przeciwko meningokokom, która pomaga chronić przed inwazyjną chorobą meningokokową wywoływaną przez bakterie Neisseria meningitidis (z grup A, C, W-135 oraz Y), jest już dostępna w Polsce. Jest to pierwsza skoniugowana szczepionka przeciwko tym grupom meningokoków, jaka została zarejestrowana w Europie do stosowania u osób

od ukończonego pierwszego roku życia. Szczepionkę Nimenrix™ podaje się w jednej dawce; można również stosować ją u osób, które wcześniej otrzymały już szczepionki polisacharydowe przeciwko meningokokom.

„Choroba meningokokowa może wystąpić u każdego, lecz najczęściej rozpoznaje się ją u niemowląt
 i małych dzieci (do 24  miesiąca życia), u młodzieży i u młodych osób dorosłych. Rejestracja szczepionki Nimenrix™ oznacza dostępność nowej opcji profilaktyki inwazyjnej choroby meningokokowej dla małych dzieci, ponieważ jest to pierwsza skoniugowana szczepionka przeciwko meningokokom w Europie, która chroni nie tylko przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych typu C w tej populacji podwyższonego ryzyka.” – informuje dr n. med. Ryszard Konior, z oddziału neuroinfekcji i neurologii dziecięcej z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Szczepionka Nimenrix™ chroni przed czterema z sześciu grup, które wywołują większość przypadków choroby meningokokowej na świecie.  „Choroba meningokokowa może stanowić zagrożenie dla życia, a profilaktyka ma kluczowe znaczenie, ponieważ choroba może szybko się rozwinąć
i doprowadzić do zgonu w ciągu 24 godzin.” – podkreśla dr Ryszard Konior.

Profil immunogenności i bezpieczeństwa szczepionki Nimenrix™ oceniano w badaniach klinicznych u ponad 8000 osób w wieku od pierwszego roku życia do 55 lat (włącznie). Program badań klinicznych szczepionki Nimenrix™ obejmował 17 badań klinicznych przeprowadzonych w 17 krajach.

W badaniach klinicznych szczepionka Nimenrix™ była na ogół dobrze tolerowana, a najczęściej obserwowanymi związanymi z leczeniem działaniami niepożądanymi były: utrata apetytu, drażliwość, senność, bóle głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (w tym biegunka, wymioty i nudności), gorączka, obrzęk, ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, uczucie zmęczenia oraz krwiak w miejscu wstrzyknięcia (ograniczony obszar gromadzenia się krwi w tkankach).

Szczepionka Nimenrix™ jest wprowadzana na rynek w związku z jej dopuszczeniem do obrotu w dniu 26.04.2012 przez Komisję Europejską do czynnej immunizacji osób w wieku od pierwszego roku życia przeciwko inwazyjnej chorobie meningokokowej wywołanej przez Neisseria meningitidis z grup A, C, W-135 oraz Y.

Choroba meningokokowa stanowi największe zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci w okresie pierwszych czterech lat życia, a drugi szczyt zachorowań obserwuje się wśród młodzieży. Zwiększone ryzyko zachorowania może występować w sytuacjach takich jak podróż do obszarów o wysokim poziomie endemicznych zachorowań na chorobę meningokokową (na przykład afrykański pas występowania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) lub przebywanie w dużym skupisku ludzi (np. podczas pielgrzymki do Mekki).

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.