Choroby jamy ustnej, choroby zębów, próchnica, szkliwo, ból zęba: Soki owocowe zabójcze dla szkliwa?
05-07-2013 09:14
Choroby jamy ustnej, choroby zębów, próchnica, szkliwo, ból zęba: Soki owocowe zabójcze dla szkliwa? Zdrowe żywienie dzieci to coś, o co z pewnością dba każdy troskliwy rodzic. Zachęcamy nasze pociechy do spożywania zdrowych produktów. Cieszymy się, gdy dziecko zamiast coli wybiera np. sok pomarańczowy. Brytyjscy stomatolodzy z British Dental Association alarmują jednak: uważajmy na soki owocowe; mogą mieć one fatalny wpływ na stan naszych zębów.

Zabójcza mieszanka cukru i kwasów

Nasze zęby psują się z różnych powodów. Bywa, że choroby wywoływane są przez czynniki zupełnie od nas niezależne, jednak w wielu przypadkach zęby psują się niejako na nasze własne życzenie. Jednym z takich czynników są właśnie soki owocowe. Co gorsza, problem ten w dużej mierze dotyczy tych najmłodszych, czyli dzieci. - Wielu rodziców ma zapewne bardzo dobre intencje karmiąc swoje pociechy sokami owocowymi, są przekonani, że produkt na bazie owoców musi być zdrowy. Niestety, taki napój składa się w znacznej mierze z cukru i kwasów, a taka kombinacja bywa fatalna w skutkach dla naszych zębów. Może zniszczyć, uszkodzić i zmiękczyć szkliwo, a w konsekwencji spowodować próchnicę – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel kliniki dentystycznej w Katowicach.

Soki gorsze dla zębów niż Coca-Cola

Brytyjczycy szacują, że nadmierne spożycie soków owocowych może być przyczyną próchnicy nawet u 25 proc. małych dzieci. Podkreślają także, że wypicie soku jest dla zębów malucha dużo bardziej szkodliwe niż zjedzenie świeżego owocu. Taki napój jest bowiem skoncentrowany i łatwiej osadza się na szkliwie. Niepokojący jest również fakt, że cukier pochodzący z owoców mocniej niszczy zęby niż najczystszy cukier, czyli rafinowany. Z pewnością dla wielu zaskoczeniem będzie również wynik eksperymentu przeprowadzonego przez Akademię Dentystyczną w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Szwedzcy naukowcy umieścili mleczne zęby, które wypadły 6 letnim maluchom, w kilku rodzajach kwaśnych napojów, w tym w świeżo wyciskanych sokach owocowych i Coca-Coli. Efekt był zaskakujący – płyny o pH niższym niż 5,5 w zastraszającym tempie niszczyły szkliwo. Niechlubny prym w tym zestawieniu wiodły właśnie soki owocowe i wody smakowe, w przypadku, których zauważono 11-procentowy ubytek szkliwa. W przypadku Coca-Coli był on mniejszy.

Woda i mleko zamiast soku

Jak zatem spożywać sok owocowy, aby nie narazić siebie i zębów na nieprzyjemności? – Jeśli już musimy napić się soku najlepiej połączmy go z posiłkiem zawierającym wapń, który zneutralizuje kwas. Starajmy się także, aby nie spożywać więcej niż 150 ml soku owocowego dziennie. Dzięki temu nie tylko zadbamy o stan zębów, ale także zapobiegniemy otyłości, chorobom serca czy obciążeniom wątroby – tłumaczy dr Duda i radzi, aby soki w codziennej diecie zastąpić wodą mineralną i mlekiem. Jeśli jednak się to nie uda pamiętajmy, aby bezpośrednio po wypiciu soku czy spożyciu owoców odczekać co najmniej 2 godziny ze szczotkowanie zębów. Szkliwo po takim posiłku jest bowiem zmiękczone i wyjątkowo narażone na uszkodzenia. W celu usunięcia części cukrów najlepiej więc przepłukać zęby wodą lub skorzystać z gumy do żucia.

Stomatolog przypomina także, dlaczego troska o mleczne zęby dziecka jest szczególnie istotna. - Gdy dziecko ma nieleczoną próchnicę, dentysta bardzo często jest zmuszony usunąć ząb, gdyż okazuje się, że nie da się go już uratować. Poza tym próchnica w zębach mlecznych podnosi ryzyko wystąpienia jej także w zębach stałych. Wizyty w gabinecie dentystycznym są więc tak samo ważne dla dzieci, jak i dla dorosłych – kończy dr Duda.

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |