Choroby, choroby zwyrodnieniowe, gonartroza, problemy z chodzeniem, endoproteza, visionaire: Endoproteza na miarę?
26-07-2013 09:23
Choroby, choroby zwyrodnieniowe, gonartroza, problemy z chodzeniem, endoproteza, visionaire: Endoproteza na miarę? Gonartroza to choroba zwyrodnieniowa uniemożliwiająca prawidłowe poruszanie się. Zaburzenia tego typu dotykają wielu osób i to nie tylko w starszym wieku. Medycyna z każdym dniem idzie jednak do przodu dając chorym nowe perspektywy.

Blisko 2-godziny trwała zakończona sukcesem operacja wszczepienia „szytych na miarę” endoprotez stawu kolanowego, jakiej poddało się w żorskiej Sport Klinice dwóch 60-latków. Mężczyźni do szpitala trafili z zaawansowaną gonartrozą – chorobą zwyrodnieniową, uniemożliwiającą prawidłowe chodzenie. Teraz dzięki pionierskiej na południu Polski operacji, będą mogli znów wrócić do aktywności fizycznej. – Był to pierwszy w tej części Polski zabieg wykorzystujący innowacyjną technologię Visionaire, stosowaną już w USA i Niemczech. Dzięki niej mogliśmy wszczepić endoprotezy idealnie dopasowane do kości pacjentów oraz wykonać sam zabieg w niecałe 2 godziny – przekonywał dr n. med. Juliusz Dec ze Sport Kliniki, który przeprowadzał jedną z operacji.

Dwie operacje jednocześnie

Klinika w Żorach może odhaczyć kolejny pionierski zabieg. Po przeprowadzonej w 2010 roku operacji wszczepienia łąkotki z wykorzystaniem materiału allogenicznego, przygotowanego przez Polski Bank Tkanek, dziś ortopedzi ze Sport Kliniki wszczepili dwóm mężczyznom z chorobą zwyrodnieniową „szyte na miarę” implanty stawu kolanowego.

Operację przeprowadzili jednocześnie na dwóch salach operacyjnych dr n. med Juliusz Dec i lek. med Mariusz Smolik, natomiast moderatorem zabiegu był prof. Carten O. Tibescu, niemiecki chirurg, pionier tego typu zabiegów na świecie.

W odróżnieniu jednak od dotychczas przeprowadzanych operacji wszczepienia endoprotez, dziś wykorzystano po raz pierwszy na południu Polski innowacyjną technologię Visionaire. Jej podstawą jest bardzo precyzyjna diagnostyka obrazowa wykonana w Centrum Diagnostycznym HELIMED, dzięki której możliwe było stworzenie protez dopasowanych anatomicznie do kości obu pacjentów.

- U obu mężczyzn najpierw wykonaliśmy diagnostykę RTG otrzymując obraz kończyn dolnych, a następnie rezonans magnetyczny, dzięki któremu mogliśmy, co do milimetra ocenić wygląd stawów i niewielkie, bo mające milimetry zmiany – tłumaczy dr n. med. Juliusz Dec ze Sport-Kliniki.

- W ten sposób uzyskany pełny obraz stanu kości obu mężczyzn został wysłany do Memphis w Stanach Zjednoczonych, gdzie inżynierowie zaprojektowali sterylne szablony endoprotezy, idealnie dopasowane do kości pacjentów. To co dziś obserwowaliśmy, czyli wszczepienie endoprotezy, było ostatnim etapem trwającego 3-tygodnie planowania zabiegu – dodaje.

Szybszy zabieg, krótsza rehabilitacja

Implanty stawu kolanowego, jakie dziś otrzymali 60-latkowie, zostały w całości zaprojektowane w technologii Visionaire, dzięki czemu są idealnie dopasowane do ich anatomii. Dla chirurgów, ale przede wszystkim dla blisko 9 milionów Polaków cierpiących na choroby zwyrodnieniowe, zabieg w Żorach jest przełomowy. Daje on bowiem nadzieję, na odzyskanie sprawności i powrót do aktywności fizycznej.

- Technologia ta jest przede wszystkim małoinwazyjna i oszczędzająca tkanki. Czas dzisiejszego zabiegu został skrócony do absolutnego minimum, co wiązało się z kolei z mniejszą utratą krwi i większym komfortem oraz bezpieczeństwem obu pacjentów.  Stosując Visionaire zredukowaliśmy także ryzyko powikłań śródoperacyjnych. Co ważne, Visionaire pozwala perfekcyjnie dopasować protezę pod pacjenta, jeszcze przed operacją. Lepsze jej dopasowanie, a także wykonanie z ceramiki w technologii VERILAST wydłuża z kolei żywotność implantu stawu kolanowego nawet do 30 lat – wyjaśnia dr Dec.

W praktyce dla obu mężczyzn oznacza to szybszy powrót do zdrowia. Możliwy jest on m.in. dzięki zastosowaniu dziś specjalnego okołooperacyjnego protokołu przeciwbólowego stworzonego przez specjalistów z Żor. Pozwala on na rozpoczęcie rehabilitacji nawet tego samego dnia co operacja i powrót do domu po 3-4 dniach od wszczepienia endoprotezy. Wcześniejsza jest także tzw. pionizacja pacjenta. Już w tym samym dniu, w którym wykonana została operacja wstaje on z łóżka i robi pierwsze kroki.

Dzisiejsza operacja odbyła się w ramach konferencji naukowej „Nowoczesna endoprotezoplastyka stawu kolanowego w oparciu o obrazowe planowanie przedoperacyjne”. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Carsten O. Tibesku z ośrodka Sporthopaedicum Straubing.

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |