Choroby, choroby skóry, łuszczyca, stereotypy, Dermafriendly: Nie zarazisz się łuszczycą!
17-09-2013 09:30
Choroby, choroby skóry, łuszczyca, stereotypy, Dermafriendly: Nie zarazisz się łuszczycą! Pisaliśmy niedawno o depresji w kontekście chorych na łuszczycę. Jest to choroba, której objawów nie da się ukryć. Stanowi to powód stygmatyzacji chorych i rodzi to masę wyssanych z palca mitów czy stereotypów.

Badanie „Polacy o chorobach autoimmunologicznych”*, ujawniło, że choć 91% społeczeństwa deklaruje wiedzę na temat łuszczycy, aż ponad 1/4 respondentów twierdzi, że można się nią zarazić. „Derma Friendly – W trosce o skórę” to ogólnopolski program, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest brak świadomości na temat łuszczycy i mocno zakorzenione stereotypy z nią związane. Jednym z nich jest częsty lęk przed możliwością zarażenia, co skutkuje m.in. utrudnionym dostępem chorych do usług fryzjerskich czy kosmetycznych. Taka sytuacja pogłębia  ich poczucie wyobcowania
i osamotnienia, którego doświadczają w wielu innych sferach swojego życia. 

Brak wiedzy przyczynia się do stygmatyzacji

Brak odpowiedniej wiedzy może stanowić barierę w kontakcie osoby chorej
z fryzjerem czy kosmetyczką. Potwierdzają to respondenci, biorący udział w badaniu instytutu Homo Homini - co drugi głos w dyskusji mówi o trudnościach osób chorych
w korzystaniu z usług dostępnych publicznie, takich jak: basen (52,1%), usługi fryzjerskie (52%) i kosmetyczne (50%). „Derma Friendly – W trosce o skórę” chce to zmienić – w ramach projektu prowadzona jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna na temat chorób skóry oraz walka ze stygmatyzacją osób chorych dermatologicznie.

Program (będący dla stowarzyszeń kontynuacją kilkuletnich działań) powstał by uświadamiać ludziom, że łuszczyca nie jest zaraźliwa. Brak tej świadomości w społeczeństwie sprawia, że chorzy na łuszczycę stykają się nieraz z niechęcią osób zdrowych. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, chociaż nie tylko tam. Chcielibyśmy po prostu móc bez skrępowania czy niepotrzebnego stresu mieć możliwość korzystania z takich usług. Dla nas, świadomość, że możemy iść do fryzjera bez potrzeby tłumaczenia się
z choroby jest dużą ulgą, taką namiastką normalności – wyjaśnia Wojciech Wilkowski, Przewodniczący Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę - współorganizatora programu.

Edukujemy, by przełamać stereotypy

W ramach programu, w największych miastach Polski przeprowadzany jest cykl szkoleń dermatologicznych dla pracowników salonów pielęgnacji urody. Wykłady są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: dermatologów i psychologów. Uczestnicy tych spotkań otrzymują bogatą wiedzę na temat najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych (obok łuszczycy są to: alergie kontaktowe, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy grzybice skóry) oraz dowiadują się, w jaki sposób rozmawiać z klientami, którzy mają widoczne objawy chorobowe na skórze. Proponowana tematyka warsztatów obejmuje między innymi następujące obszary: prawdy i mity na temat choroby, właściwa pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry oraz aspekt psychologiczny chorób skóry. Każdy salon, którego pracownicy biorą udział w szkoleniach, otrzymuje Certyfikat oraz specjalne oznaczenie z logo programu, wyróżniające placówkę i akcentujące jej przeszkolenie
w zakresie dermatologii. Dodatkowo adresy gabinetów umieszczone zostaną na stronie internetowej www.dermafriendly.pl, która będzie zawierała mapę miejsc oznaczonych Certyfikatem Derma Friendly.

Są już pierwsze placówki przyjazne chorym dermatologicznie

Pilotażowe szkolenia dermatologiczne, które odbyły się w czerwcu br. w ramach projektu
w Lublinie i w Gdańsku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział 78 pracowników salonów pielęgnacji urody oraz uczennic techników fryzjerskich. Dzięki szkoleniom Certyfikaty „Derma Friendly” otrzymało aż 35 salonów fryzjerskich i kosmetycznych.  Każdy z nich otrzymał również specjalne oznaczenie zawierające logo Programu i przeznaczone do umieszczenia w widocznym miejscu salonu – zachęcamy do odwiedzenia naszych ekspertów!

Informacje o Programie, szkoleniach oraz adresy placówek, które wzięły udział
w szkoleniach i uzyskały Certyfikaty „Derma Friendly” już wkrótce będzie można znaleźć na stronie www.dermafriendly.pl oraz pisząc na adres email: kontakt@dermafriendly.pl.


*Badanie „Polacy o chorobach autoimmunologicznych” zostało zrealizowane przez Instytut Badawczy Homo Homini w maju 2013r. na zlecenie AbbVie Polska. Badanie przeprowadzono na próbie 1371 dorosłych Polaków.

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |