Choroby, bezpłodność, impotencja, problemy z zajściem w ciąże: Ustawa o in vitro przyjęta
25-06-2015 15:02
Choroby, bezpłodność, impotencja, problemy z zajściem w ciąże: Ustawa o in vitro przyjęta. Dzisiaj przed południem Sejm RP przyjął większością głosów ustawę o zapłodnieniu metodą in vitro. Większość posłów odrzuciła również proponowane poprawki do ustawy wynikające z licznych kontrowersji związanych z tą metodą zapłodnienia.


 


Zapłodnienie metodą in vitro (łac. w szkle) polega na doprowadzeniu do połączenia komórek rozrodczych męskiej i żeńskiej poza organizmem kobiety. Stanowi więc ona szansę dla wielu par bezskutecznie zmagających się z problemem niepłodności. W USA leczy się w ten sposób blisko 100% przypadków, w których zajście w ciąże w sposób naturalny jest niemożliwe. Twórca tej metody - Robert Geoffrey Edwards - otrzymał w 2010 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. W Polsce pierwszego zapłodnienia in vitro u człowieka dokonał Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) w 1987.


 


Kontrowersje wokół metody in vitro wzbudza głównie fakt, że w trakcie zabiegów zmierzających do zajścia w ciążę powstaje zazwyczaj kilka zapłodnionych komórek. Jedna lub dwie umieszczane są w macicy kobiety, zaś reszta – o ile pozbawiona jest wad i obciążeń chorobami genetycznymi – zamrażana na okres pięciu lat. Niektóre zarodki nie przeżywają procesu zamrażania i rozmrażania. Stąd też zarzuty wobec metody, iż jest ona swoistą zabawą w Boga oraz głosy, że zarodki takie powinno się również traktować jak istoty ludzkie.


 


Abstrahując jednak od kwestii moralnych lub czysto technicznych metoda zapłodnienia in vitro stanowi ogromną szansę dla osób bezskutecznie starających się o dziecko. Zgodnie z nową ustawą mogą się jej poddać pary, które zadeklarowały wspólne pożycie (niekoniecznie więc małżeństwa). Metoda ta musi być jednak ostateczną formą leczenia bezpłodności, którą co najmniej rok starano się leczyć innymi dostępnymi sposobami.


STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |