Choroby, wcześniactwo, przedwczesny poród, autyzm, ADHD. Mózgi wcześniaków w niebezpieczeństwie.
20-10-2015 15:47
Sprawne funkcjonowanie mózgu w znacznej mierze zależy od połączeń nerwowych (synaptycznych) między neuronami. Przypuszcza się, iż wcześniactwo może skutkować deficytami w obrębie tych połączeń.


O tym, jak skomplikowany jest ludzki mózg świadczyć mogą starania uczonych z Politechniki Federalnej w Lozannie. Od 10 lat próbują oni rozłożyć wycinek mózgu młodego szczura na części i odtworzyć jego cyfrową wersję. Ostatnio zaprezentowali pierwszy szkic rekonstrukcji, składający się z ponad 31 tys. neuronów, 55 warstw komórek i 207 podtypów neuronów. Można więc sobie wyobrazić, ile czasu minie jeszcze zanim poznamy dokładnie budowę i funkcjonowanie mózgu człowieka wraz z połączeniami synaptycznymi między jego poszczególnymi strukturami.


Warto zauważyć przy tym, że system nerwowy człowieka rozwija się przez cały okres trwania ciąży. Komórki mnożą się, dzielą i podlegają niezliczonym mutacjom zanim staną się elementami serca, mózgu czy wątroby. Sam mózg natomiast kształtuje się mniej-więcej do 25 roku życia. Wpływ na jego rozwój mają rzecz jasna geny, ale także środowisko, wychowanie i wszystko to, co nazwać można doświadczeniem. Jest on również narażony na mnóstwo zagrożeń, szczególnie zaś w okresie życia prenatalnego.


Naukowcy z Washington University School of Medicine zbadali mózgi noworotków za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) i obrazowania tensora dyfuzji (DTI). Badaniom poddano 58 dzieci urodzonych w terminie i 76 wcześniaków, które przyszły na świat co najmniej 10 tygodni za wcześnie.


Wyniki wskazują na znaczące różnice w szlakach i obwodach nerwowych, zwłaszcza w tych odpowiadających za uwagę, komunikację i emocje. Deficyty obszarów, w których zaobserwowano największe różnice, wiąże się zazwyczaj z ADHD i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.


W USA ok. 10% porodów następuje za wcześnie. Natomiast w Polsce rodzi się około 24 000 wcześniaków rocznie, z czego ponad 3500 nie przekracza wagi 1500 g. Tak mała masa ciała oraz niedojrzały układ oddechowy i immunologiczny stanowią ogromne ryzyko powikłań zdrowotnych. Teraz dowiadujemy się, iż również zdrowie mózgu noworodka zależeć może w znacznej mierze od tego, kiedy nastąpi rozwiązanie.


 

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |