Żylaki - bolesny problem
02-04-2009 08:36
Przewlekła niewydolność żylna, popularnie zwana żylakami, to jedna z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Żylaki powstają w wyniku trwałego poszerzenia żył powierzchniowych i oprócz nieestetycznego wyglądu są także poważnym problemem zdrowotnym.


Nietrudno jest stwierdzić, że ma się żylaki. Objawami tej choroby są widoczne sieci ciemnoniebieskich lub fioletowych, krętych żył lub podłużnych linii. Najczęściej pojawiają się one pod kolanami, na łydkach i rękach. Choć nie dzieje się tak zawsze, żylaki powodują czasem uczucie „ciężkich nóg” lub obrzęk.
 
Skąd biorą się żylaki?

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków. Dzieje się tak, ponieważ ścianki żył grubieją i tracą swoją elastyczność. Ponadto w chorobie tej często dochodzi do uszkodzenia tak zwanych zastawek żylnych. Zastawki żylne to części anatomiczne żył, mające na celu regulację kierunku przepływu krwi: działają one jak drzwi otwierające się tylko w jedną stronę. Dzięki nim krew płynie w odpowiednim kierunku. Gdy jednak dojdze do ich uszkodzenia, krew może przestać odpowiednio krążyć i spływa z powrotem w to samo miejsce.

Żylaki mogą powstawać na bazie uwarunkowań genetycznych. Jednak niezwykle ważnym czynnikiem ich występowania jest tryb życia. Jeśli dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, musimy koniecznie zadbać o odrobinę ruchu, który przywróci ciału odpowiednie krążenie. Wskazana będzie każda aktywność fizyczna – nawet spacer czy chwila jazdy na rowerze. Bardziej narażone na żylaki są panie. Ryzyko zwiększa się także w przypadku osób otyłych i ciężarnych kobiet.

Diagnostyka

Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest badanie USG, a więc zabieg nieinwazyjny i bezbolesny. Poprzez uzyskanie obrazu USG lekarz jest w stanie stwierdzić w jakim stanie są nasze zastawki żylne i jaki jest etap zaawansowania choroby. Czasem do diagnostyki wykorzystuje się także warikografię. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu w żyły substancji, która pozwala na skonstruowanie „mapy” żył chorego i znalezienie wadliwie działających naczyń.
 
Czasem wykorzystuje się także termografię ciekłokrystaliczną. W jej trakcie pacjent proszony jest o wykonanie prostego zestawu wiczeń. Za pomocą aparatury lekarz stwierdza, w których miejscach układu krwionośnego w sposób najbardziej znaczny wzrosła temperatura ciała.

Leczenie

W zakresie leczenia zachowawczego stosowane są przede wszystkim specjalistyczne maści, które zmniejszają obrzęk stóp i uczucie ciężkości. Do stosowania kremów można także dodać specjalistyczne masaże oraz noszenie odpowiedniej odzieży (skarpetek, rajstop) dostępnej w sklepach ortopedycznych

Najczęściej stosowaną metodą farmakologiczną jest podawanie w formie tabletek substancji, które uszczelniają żyły. Preparaty te mają zwykle naturalne pochodzenie.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi porządanych efektów, czasem stosowane jest leczenie operacyjne.
To, jaki rodzaj leczenia zostanie zastosowany, zależy od stopnia zaawansowania choroby.
 
Żylaki nie są problemem jedynie kosmetycznym. Jeśli cierpisz na tą dolegliwość, wybierz się do lekarza. Pamiętaj także o podstawowych zasadach profilaktycznych: staraj się prowadzić zróżnicowany tryb życia pod względem aktywności fizycznej, nie nadużywaj gorących kąpieli i sauny, dbaj o swoją sylwetkę i pamiętaj aby dobrze dobrać spodnie, skarpetki i buty – nie mogą być one za ciasne.





Źródło: www.fitness.wp.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.