Choroby jamy ustnej u dzieci
05-04-2009 08:36
W Polsce próchnica jest nadal uważana za najczęstszą chorobę przewlekłą występującą u dzieci.

W krajach rozwiniętych, w Europie notuje się obniżanie zapadalności na próchnicę oraz schorzenia dziąseł. U nas ten spadek jest niepokojąco powolny.

W Polsce próchnica jest nadal uważana za najczęstszą chorobę przewlekłą występującą u dzieci. Choroba ta, nie tylko niszczy zęby, ale wpływa znacząco na zdrowie całego organizmu ale również wpływa negatywnie na stan całego organizmu.

Badania epidemiologiczne są prowadzone w ramach realizacji programu "Monitoring zdrowia jamy ustnej". Koordynatorem programu jest prof. dr hab. n. med. Maria Wierzbicka.

W 2008 roku program objął dzieci w wieku 6 i 15 lat oraz młodzież w wieku 18 lat - były to badania epidemiologiczne stanu zdrowia jamy ustnej dzieci, socjomedyczne i ankietowe ich wychowawców / nauczycieli.

Wyniki są nadal zasmucające. Tylko 14,6 proc. badanych sześciolatków było wolnych od próchnicy. Liczbę zębów z ubytkami próchnicowymi równą lub przekraczającą cztery zęby stwierdzano u większości badanych dzieci (61,0 proc). Ponadto dzieci w wieku przedszkolnym na ogół nie mają leczonych zębów.

Jak podają autorzy opracowania monitoringu, nasilenie próchnicy u dzieci w wieku sześciu lat jest bardzo wysokie i utrzymuje się w ciągu ostatnich 13 lat (1995 - 2008) na niezmiennie wysokim poziomie.





Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.