Czerwona twarz zwiastunem raka
09-04-2009 08:25
Osoby, których twarz robi się czerwona, kiedy piją oni alkohol mogą być narażone na więcej niż tylko zawstydzenie. Zdaniem naukowców, zaczerwienienie może wskazywać zwiększone ryzyko zachorowania na śmiercionośnego raka gardła.

Taka reakcja, której towarzyszyć mogą nudności i przyspieszona akcja serca powodowana jest przede wszystkim dziedzicznym niedoborem enzymu o nazwie ALDH2, który występuje u ponad jednej trzeciej osób pochodzenie wschodnioazjatyckiego – Japończyków, Chińczyków czy Koreańczyków. Aby wyzwolić reakcję wystarczy jedynie pół butelki piwa.

Niedobór enzymu powoduje trudności w metabolizowaniu, co prowadzi do gromadzenia się w organizmie toksyny o nazwie aldehyd octowy. U osób z dwiema kopiami odpowiedzialnego za to zjawisko genu występują tak nieprzyjemne reakcje, że nie są one w stanie spożywać większych ilości alkoholu. Ta niechęć chroni ich przed zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu.

Jednak osoby będące nosicielami tylko jednej kopii genu mogą rozwinąć tolerancję na aldehyd octowy i zacząć nadużywać alkoholu.

- Staramy się zwiększyć świadomość na temat tego czynnika ryzyka wśród lekarzy i ich pacjentów z niedoborem ALDH2 – mówi Philip J. Brooks, badacz w National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (ang. Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu) oraz autor raportu opublikowanego w czasopiśmie „PLoS Medicine”. - To całkiem poważne zagrożenie.

Nowotwór o nazwie płaskonabłonkowy rak przełyku powodowany jest także paleniem i można go leczyć chirurgicznie, jednak odsetek przeżyć jest bardzo niski. Nawet umiarkowane spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko, jednak wzrasta ono znacząco przy dużym spożyciu. Osoba z niedoborem ALDH2, która wypija dwa piwa dziennie jest obciążona sześć do dziesięciu razy wyższym ryzykiem wystąpienia raka przełyku niż osoba, u której niedobór nie występuje.

Zmniejszenie spożycia alkoholu może istotnie zmniejszać częstość występowania raka wśród dorosłych Azjatów. Naukowcy szacują, że jeśli japońscy mężczyźni z niedoborem ALDH2 zmniejszyliby swoje tygodniowe spożycie alkoholu do mniej niż dziewięciu drinków, to w tej grupie można by zapobiec 53 procentom przypadków płaskonabłonkowego raka przełyku.





Źródło: www.portalwiedzy.onet.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.