Namów ją na cytologię
17-04-2009 08:11
Jestes mężczyzną. Wydaje ci się, że HPV, rak szyjki macicy i cytologia to nie twój problem. Może jednak być problemem twojej matki, siostry, dziewczyny.


Poznaj fakty, jak uchronić ważne dla ciebie kobiety - w ten sposób trójka studentów SGGW zachęca mężczyzn, by namawiali swoje partnerki do badań.

Cytologia pozwala wykryć nawet wczesne zmiany nowotworowe wszyjce macicy i w porę rozpocząć leczenie, które całkowicie wyeliminuje chorobę. Co z tego, skoro co piąta 24-latka nigdy nie była u ginekologa. Co trzecia Polka nigdy nie robiła cytologii. 60 proc. przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana - w jej drugim lub trzecim stadium.

Co roku na raka szyjki macicy umiera prawie 2 tys. Polek. Lekarze szacują, że wirusem HPV - odpowiedzialnym m.in. za raka szyjki macicy - może być zarażona połowa aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Najczęściej zakażają się młode osoby, przed trzydziestką, kiedy są najbardziej aktywne seksualnie.

Od ponad roku dostępne są w Polsce dwie szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Do tej pory zdecydowało się na nią ponad 50 tys. kobiet. Ginekolodzy zastrzegają jednak, że szczepionka nie zastąpi badań cytologicznych, które powinny wykonywać także zaszczepione kobiety. Test na obecność wirusa mogą robić też mężczyźni - można go wykonać samemu w domu.

Chociaż zwykle HPV nie daje u mężczyzn żadnych objawów, a system odpornościowy sam eliminuje zakażenie, ważne jest to ze względu na ich partnerki, ponieważ to mężczyźni przenoszą zakażenie w kontaktach seksualnych z nimi.







Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.