Żyły prosto z probówki
30-04-2009 08:12
Naukowcy wyhodowali naczynia krwionośne z komórek pobranych od osób z niewydolnością nerek.

Wynalazek, który ma usprawnić przeprowadzanie zabiegu dializy, może w przyszłości odmienić oblicze kardiologii. Dla nas, Polaków, eksperyment jest podwójnie ważny. Wśród dziesięciu chorych, którzy wzięli w nim udział, połowę stanowili pacjenci z Katowic.

- U części z nich wszczepione naczynie sprawdza się znakomicie - mówi współautor badania prof. Lech Cierpka, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej szpitala ŚUM w Katowicach.

Badanie prowadzono w latach 2004 - 2007. Oprócz Polaków uczestniczyli w nim także pacjenci ze szpitala w Buenos Aires w Argentynie. Całym projektem kierował dr Todd McAllister z ośrodka Cytograft Tissue Engineering w kalifornijskim Novato, który ma duże doświadczenie w hodowli tkankowej.

O wynikach prac jego zespołu donosi brytyjskie pismo „Lancet“. Jeśli kolejne badania prowadzone na szerszą skalę potwierdzą skuteczność metody testowanej przez McAllistera, zwiększy to znacznie komfort życia ludzi cierpiących naniewydolność nerek.

Zabieg dializy, który muszą przechodzić nawet kilka razy w tygodniu, stanie się bowiem prostszy i bezpieczniejszy. Ale uczeni mają także nadzieję, że naturalne naczynia z probówki znajdą dużo szersze zastosowanie. A mianowicie, że będą hodowane z myślą o osobach cierpiących na choroby układu krążenia. Snują oni wizje, że tak powstałe żyły byłyby wszczepiane do serca lub nóg pacjentów.






Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.