Wszechstronna aspiryna
02-05-2009 08:18
Znana od ponad 100 lat, wciąż pozostaje hitem wśród leków. Nie traci popularności, bo jest tania i skuteczna. I wciąż ujawnia nowe, nieznane dotąd możliwości.
 
Popularna aspiryna to po prostu kwas acetylosalicylowy, który jest głównym składnikiem wielu leków, takich jak: Polopiryna, Aspirin, Acard czy Encopirin. Mają nie tylko różne nazwy, ale i postać, np. tabletek musujących lub pigułek powlekanych, które nie rozpuszczają się w żołądku, ale w jelitach. Najbardziej znane jest przeciwgorączkowe i przeciwzapalne działanie aspiryny, wiele osób sięga więc po nią przy przeziębieniu i grypie. Znajduje jednak także inne zastosowanie.

Uśmierza ból

Z tego względu polecana jest przy bólach głowy (także migrenowych). Jednak przynosi ulgę również w schorzeniach reumatycznych, ponieważ nie tylko łagodzi ból, ale i hamuje stan zapalny.

Chroni przed zawałem i udarem

Aspiryna zapobiega sklejaniu się płytek krwi i zatykaniu się naczyń krwionośnych, co prowadzi do wymienionych schorzeń. Dlatego też zaleca się jej przyjmowanie osobom, które przeszły udar lub zawał, a także profilaktycznie przy chorobie wieńcowej serca, miażdżycy. Ponadto aspiryna zwiększa szanse na przeżycie w przypadku świeżego zawału. Niewielka dawka tego leku ułatwia udrożnienie naczynia krwionośnego zamkniętego przez skrzeplinę.

Zmniejsza ryzyko zakrzepów żylnych

Aspiryna rozrzedza krew, dlatego osobom ze schorzeniami żył głębokich w nogach zaleca się przyjmowanie aspiryny już na kilka dni przed wielogodzinną podróżą samolotem – długi bezruch sprzyja powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów.

Działa przeciwnowotworowo

Naukowcy sugerują, że zażywanie aspiryny hamuje powstawanie komórek nowotworowych. Możliwe, że wynika to z przeciwzapalnych właściwości tego leku. Podobno zmniejsza on ryzyko raka jelita grubego i piersi. Z badan włoskich naukowców wynika także, że może ograniczyć o 2/3 ilość nowotworów jamy ustnej, krtani i przełyku.

Kiedy nie?

Nie powinnaś zażywać aspiryny podczas obfitych miesiączek, bo nasila krwawienie. Ponadto trzeba pamiętać, że:
- nie wolno jej podawać dzieciom do 12. roku życia, gdyż może być przyczyną zespołu Reye’a (uszkodzenia układu nerwowego i wątroby);
- powinny jej unikać osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, bo podrażnia błonę śluzową (bezpieczniejsze dla nich są tabletki powlekane z kwasem acetylosalicylowym, rozpuszczające się w jelitach);
- nie służy chorym na astmę w związku z ryzykiem nasilenia duszności.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.