Świńska grypa w Polsce - dwie kolejne osoby są badane
07-05-2009 08:16
Minister Ewa Kopacz potwierdziła, że wykryto pierwszy w Polsce przypadek zakażenia wirusem A/H1N1, który wywołuje nową odmianę grypy. Badane są także dwie dodatkowe próbki pobrane od chorujących osób - informuje radio RMF FM.

Ewa Kopacz w rozmowie z radiem RMF FM stwierdziła, że "osoby, które leciały razem z kobietą zarażoną wirusem, nie są narażone na rozwinięcie tej infekcji, bo pacjentka była w fazie bezobjawowej". Minister zaznacza, że teoretycznie najbardziej narażeni są członkowie rodziny. Natomiast wszystkie osoby, które leciały samolotem zostaną przebadane. - Badane są jeszcze dwie próbki od osób, które chorują i które wróciły z obszarów zagrożonych. Te osoby nie mają nic wspólnego z zarażoną kobietą - powiedziała Ewa Kopacz radiu RMF FM.

Pacjentka to 58-letnia kobieta, która 2 maja przyleciała z Nowego Jorku na pokładzie samolotu polskich linii lotniczych. Chora jest mieszkanką Tarnobrzega (Podkarpackie).

Hospitalizowanej na oddziale zakaźnym szpitala w Mielcu (Podkarpackie) chorej podane zostaną leki antywirusowe. Trzy osoby - członkowie rodziny, z którymi przebywała przez kilka dni, trafiły już na oddział zakaźny.

- Z pacjentką nic specjalnie złego się teraz nie dzieje, ma typowe objawy grypy o miernym nasileniu. Ani jej zdrowiu, ani życiu nic nie zagraża - mówił podczas konferencji konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban.

Jak dodał, kobieta podczas lotu nie miała objawów klinicznych grypy, więc szansa by zakaziła kogoś ze współpasażerów, jest mała.

Minister Kopacz zapewniła, że polskie służby sanitarne we wszystkich województwach są przygotowane na wypadek rozprzestrzeniania się wirusa A/H1N1.

- Procedura, która była tak mozolnie przygotowywana przez ostatnie tygodnie, właśnie ruszyła. Ona się sprawdzi, to nie jest coś, co nas zaskoczyło - powiedziała.

- Jesteśmy przygotowani i pod względem leczenia i jeśli chodzi o laboratoria, które są w stanie przez 24 godziny badać nadsyłane z kraju próbki - dodała Kopacz.

Zapewniła również, że w kraju jest odpowiednia liczba miejsc w oddziałach zakaźnych, a gdyby ich zabrakło, możliwe jest wykorzystanie łóżek w innych placówkach. - Jesteśmy przygotowani i będziemy z tą grypą walczyć skutecznie - zaznaczyła.

Wieczorem w TVN24 Kopacz podkreśliła, że zjadliwość wirusa A/H1N1 jest mniejsza niż zjadliwość typowych wirusów grypy sezonowej. - Przenoszenie się jej z człowieka na człowieka jest zdecydowanie mniejsze niż przy normalnych infekcjach wirusowych - sezonowych - mówiła. Podkreśliła, że nie trzeba podejmować jakichś szczególnych środków dotyczących higieny - wystarczy częste mycie rąk i inne zwykłe, codzienne czynności w tym zakresie.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand powiedział, że wykrycie na terenie Polski obecności wirusa A/H1N1 nie zwiększa zagrożenia pandemią nowej grypy. Podobnie już od kilku dni wypowiadają się eksperci w dziedzinach wirusologii i epidemiologii, bo wirus ma stosunkowo mały potencjał epidemiologiczny.

Jak podkreślił Orgelbrand, polskie służby sanitarne są przygotowane na ewentualność wystąpienia kolejnych przypadków zakażeń nową grypą.

Zaznaczył jednocześnie, że zagrożenie się nie zwiększyło. Nadal szczególnie kontrolowani są podróżni z krajów, w których wykryto A/H1N1, m.in. Meksyku i USA.

Kontrole w polskich szpitalach wykazały, że są one dobrze przygotowane do przyjęcia chorych na grypę A/H1N1.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, że objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Zaznacza przy tym, że szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem grypy świńskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła 1658 przypadków zachorowania na grypę A/H1N1 w 23 krajach, w tym 30 zgonów - 29 w Meksyku i jeden w USA.




Źródło: www.wiadomosci.onet.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.