Badania i szczepienia obowiązkowe dla dzieci
08-05-2009 08:03
Regularna kontrola stanu zdrowia dziecka jest podstawą profilaktyki.


Jeśli zatem chcemy, aby nasza pociecha rosła zdrowo, powinniśmy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu badań oraz szczepień.

Każde dziecko tuż po przyjściu na świat przechodzi badania, które pozwalają wychwycić podstawowe zagrożenia dla jego zdrowia. Dostaje też szczepionki. Potem o profilaktykę muszą zadbać rodzice we współpracy z lekarzem pierwszego kontaktu.

Szczepienia ochronne dzieci wykonywane są według kalendarza, który co roku opracowuje Główny Inspektorat Sanitarny. Są w nim szczepienia obowiązkowe (refundowane) oraz zalecane, których podanie zależy wyłącznie od woli rodziców oraz opinii lekarza prowadzącego (za te trzeba zapłacić).

Od 2007 r. zazaszczepienie i udokumentowanie tego faktu odpowiada lekarz podstawowej opieki, do którego zapisane jest dziecko (a nie jak kiedyś pielęgniarka szkolna).

Szczepienia są tematem kontrowersyjnym. Część rodziców chciałaby ograniczyć ich liczbę do minimum, część wolałaby rozszerzyć zakres szczepień, np. o szczepionkę przeciwko memingokokom czy HPV.

Jeśli uważamy, że z jakichś powodów nasze dziecko nie powinno otrzymać szczepionki (bo np. wystąpił u niego odczyn poszczepienny lub też choruje na przewlekłą chorobę układu nerwowego), powinniśmy zwrócić się do wojewódzkiej poradni konsultacyjnej ds. szczepień. Tam opracowuje się indywidualne kalendarze szczepień, istnieje też możliwość podania szczepionki pod nadzorem anestezjologa.







Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.