NFZ reglamentuje rehabilitację
14-05-2009 08:30
Narodowy Fundusz Zdrowia utrudnił życie chorym wymagającym rehabilitacji.


Do tej pory osoby po udarach, złamaniach i urazach ortopedycznych były pod stałą opieką poradni rehabilitacyjnej, do czasu, kiedy nie skończyły procesu leczenia.

Od 1 marca NFZ zmienił zarządzenie w tej sprawie. Teraz chory, żeby móc skorzystać z pomocy specjalisty do spraw rehabilitacji, musi za każdym razem prosić o skierowanie swojego lekarza pierwszego kontaktu. To znacznie wydłuża proces leczenia i zniechęca pacjentów do kolejnych wizyt w poradniach. Dlaczego?

- Właśnie nie wiemy dlaczego - mówi Maria Karczewska, pacjentka jednej z łódzkich przychodni rehabilitacyjnych. - Do tej pory, kiedy kończyłam zabiegi, przychodziłam do mojego lekarza rehabilitanta na konsultacje. Teraz w rejestracji poinformowano mnie, że po 10 zabiegach muszę iść do mojego lekarza rodzinnego i poprosić go, by wypisał kolejne skierowanie do lekarza rehabilitacji. Dopiero z tym świstkiem mogę przyjść do poradni rehabilitacyjnej i umówić się na kolejną wizytę. To trwa kilka tygodni i mocno opóźnia rozpoczęcie kolejnych zabiegów. Obliczyłam, że jeśli skończę ten cykl zabiegów w maju, to na kolejne mogę dostać się dopiero pod koniec wakacji. Przecież to nonsens.

Obawy pacjentów potwierdzają sami lekarze rehabilitacji. - To dla pacjentów utrudnienie, które może zniechęcać ich do kontynuowania leczenia - mówi Ewa Graczyk, kierownik przychodni rehabilitacyjnej przy ul. Łanowej w Łodzi.







Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.