Nowa pigułka na 28 dni
28-05-2009 08:42
Koniec z odliczaniem, kiedy ci się skończył okres, a kiedy powinnaś wziąć kolejną pigułkę! Teraz bierzesz pigułki przez 28 dni, nie martwiąc się, że jakąś pominiesz. Wygoda i bezpieczeństwo to jest to, co lubimy najbardziej.


Skąd ta zmiana?

Wszystko zaczęło się od tego, że odkryto drospirenon (drsp). To dzięki niemu doustna antykoncepcja na świecie zrobiła kolejny krok do przodu. Firma Bayer Schering Pharma wprowadziła niedawno na rynek nową tabletkę YAZ®. Tabletka ta ma dosyć dużą skuteczność i ma większy pakiet dodatkowych działań pozaantykoncepcyjnych: zmiejsza przetłuszczanie skóry, przeciwdziała objawom zatrzymania wody w organizmie oraz, co dla kobiet może być bardzo ważne, redukuje przyrost masy ciała związany z retencją wody. Oprócz działania zabezpieczającego przed ciążą, dzięki tabletce kobiety mogą stracić parę centymetrów w udach czy brzuszku.

Nowy schemat działania

Dostępne na rynku tabletki zazwyczaj były brane przez 21 dni, a potem następowała 7-dniowa przerwa. To powodowało wiele niedogodności. Kobieta mogła zapomnieć, który to był dokładnie dzień, a potem przeżywać męki, bądź tabletki mogły się nawet gdzieś zawieruszyć w ciągu tygodnia, bo to jednak długi okres czasu. Wybawieniem z tego typu problemów wydaje się być schemat 24+4. Przeznaczony jest on do stosowania przez całą długość cyklu, czyli 28 dni. Stosuje się go w następujący sposób. Najpierw przez 24 dni kobieta bierze tabletki z hormonami, a w tych ostatnich czterech dniach cyklu stosuje tabletki bez hormonów. Dzięki temu bierzemy 28 tabletek bez żadnej przerwy. Taka dawka powoduje jeszcze skuteczniejsze hamowanie owulacji, niż tradycyjne tabletki podawane w systemie 21 dni i 7 dni przerwy.

Co zawiera?

Opakowanie YAZ® zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania codziennie, bez żadnych przerw. Jedna tabletka zawiera 20 mikrogramów etynyloestradiolu i 3 miligramy drospirenonu. Drospirenon działa też w czasie tej czterodniowej przerwy. Dzięki temu utrzymuje się efekt anty-A (anty-androgenne) i anty-M(anty-mineralokortykoidowe), co w praktyce oznacza, że działa korzystnie na skórę i przeciwdziała zatrzymaniu wody, nawet w czasie tej przerwy w stosowaniu hormonów. Żeby nie myliły się tabletki z hormonem z tymi bez, producent oznaczył je kolorami. 24 pigułki mają kolor różowy, a te bez hormonów mają kolor biały. Rozpoczynamy opakowanie od tabletki z napisem Start! Opakowanie jest portfelowo zamykane i praktyczne.

Zalety

Oprócz tej, że bierzemy tabletki co dzień, bez pilnowania się, kiedy skończyć, a kiedy zacząć następną, kolejną zaletą jest mniej nieprzyjemnych objawów związanych z okresem. Dzięki temu, że przerwa między podawaniem hormonów jest skrócona z 7 dni na 4, zmniejszone są wahania stężeń hormonów, a co za tym idzie, spadek częstotliwości występowania takich objawów, jak bóle głowy, napięcie piersi, bóle podbrzusza, uczucia wzdęcia czy obrzęków.

Warto wspomnieć o tym, jak wygoda i pewność wzięcia tabletki w odpowiednim dniu, bez pomyłki, wpływa na skuteczną antykoncepcję. Najczęstszą przyczyną ciąży, przy braniu tabletek, jest ich nieregularne stosowanie. Kobieta może zapomnieć wziąć jednej tabletki, bądź pomylić się i później cały cykl może już być niepewny. Jest to stresujące i niepotrzebne. Korzystajmy z wygody i dbajmy o siebie.

Tabletka ta została wprowadzona w większości europejskich krajów w 2008 roku, zaś w Stanach Zjednoczonych używana jest od 2006 roku.



Źródło: www.kobieta.wp.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.