Wcześnie wykryty rak żołądka jest wyleczalny
29-05-2009 11:41
W czerwcu, w Krakowie odbędzie się Światowy Kongres Raka Żołądka.

 Ten wybór, to splendor dla Polski. Rozważane były kandydatury Birmingham, Seulu i Barcelony, ale Polska ma znacznie lepsze wyniki leczenia raka żołądka - mówi prof. Tadeusz Popiela, prezydent Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Raka Żołądka.

- Japonia jest niepodważalnym liderem światowym, my jednak mamy lepsze wyniki niż inne kraje europejskie i Stany Zjednoczone - dodaje prof. Popiela.

Decyzja o zorganizowaniu kongresu w Polsce zapadła cztery lata temu w Jokohamie podczas VI Światowego Kongresu Raka Żołądka. Dwa lata temu na VII kongresie w Sao Paulo zatwierdzony został szczegółowy program. W Polsce z powodu raka żołądka umiera rocznie od 3,5 do 5 tysięcy osób. Mimo że spada liczba zachorowań, wyniki leczenia są nadal niezadowalające. Głównie dlatego, że rak żołądka wykrywany jest w Polsce zbyt późno.

- Badania nad rakiem żołądka rozpoczęto w I Katedrze Chirurgii Ogólnej i Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej Collegium Medicum UJ w 1977 r. W tym czasie rak żołądka - zaraz po raku płuca - był drugą przyczyną śmierci wśród chorych na nowotwory - tłumaczy prof. Popiela.  - Po to, by zmienić ten bardzo niekorzystny stan rzeczy, w krakowskim ośrodku powstał program wczesnego wykrywania raka żołądka i poprawy jego leczenia. Rozpoczęto wówczas szerokie badania kliniczne i epidemiologiczne, od 1986 r. kontynuowane, jako badania wieloośrodkowe, w których w końcu wzięło udział osiem wiodących ośrodków akademickich w kraju.




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.