Znaleźli HAKA NA RAKA
13-06-2009 08:10
Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie został zwycięzcą II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”.

Na podstawie autorskiego projektu licealistów zrealizowana zostanie ogólnopolska społeczna kampania reklamowa. Latem zobaczymy ją w mediach.

Podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Teatrze Capitol, przyznano nagrody w konkursie „Znajdź Haka na Raka”. Już po raz drugi wyłoniono najlepszy projekt kampanii promującej zachowania zapobiegające rozwojowi nowotworów. Tematem tegorocznej edycji była profilaktyka raka szyjki macicy. Do rywalizacji przystąpiło 101 zespołów. Spośród nich, do drugiego etapu jury zakwalifikowało 10 najlepszych projektów.

Zwycięski zespół pochodzi z województwa lubelskiego. Hasło ich kampanii społecznej to „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”. W spocie telewizyjnym widać kobietę, która pakuje się jakby gdzieś wyjeżdżała. Dopiero w kolejnym ujęciu, gdy kamera oddala się, widać, że pakuje się do trumny, ponieważ zaniedbała badania profilaktyczne.

„Kampania zespołu z Lublina jest przemyślana, spójna, na poważnym profesjonalnym poziomie. Widać w niej duży potencjał. Jest zadziorna, ale i zapamiętywalna. Wierzymy, że zadziała” – mówi Jacek Pawlak z Agencji touchpoint RC, przewodniczący Jury Konkursu „Znajdź Haka na Raka”.

Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie. Trzecią nagrodę Jury przyznało I Liceum Ogólnokształcącemu im. Mieszka I w Zawadzkiem. Projekt tego zespołu został też wyróżniony Nagrodą Publiczności w ogólnopolskim głosowaniu internetowym.

Zwycięską kampanię będzie można zobaczyć już w sierpniu na terenie całego kraju. Merytoryczną opiekę nad realizacją programu sprawuje Polska Unia Onkologii. Partnerem strategicznym programu jest firma GlaxoSmithKline. Honorowy patronat nad programem „Mam Haka na Raka” objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Przewodniczący Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia.

Szczerze gratuluję młodzieży z Lublina zasłużonej wygranej. Moje uznanie jest tym większe, iż poziom nadesłanych prac konkursowych był wysoki, a temat profilaktyki raka szyjki macicy jest szczególnie trudny. Jestem przekonany, że zwycięska kampania zmierza w dobrym kierunku i że uda nam się wspólnie przekonać kobiety, że regularne wykonywanie badań cytologicznych jest bardzo ważne, by ochronić ich zdrowie a nawet życie – powiedział Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, partnera strategicznego programu.

Druga edycja „Mam Haka na Raka” to kolejny krok naprzód w walce z nowotworami. Biorąc pod uwagę osiągnięcia młodzieży oraz jej ogromne zaangażowanie w realizację programu warto zauważyć, że program przyczynia się nie tylko do kształtowania w społeczeństwie postaw prozdrowotnych, ale też postaw obywatelskich, których wciąż tak bardzo brakuje w Polsce.

O „Mam Haka na Raka”

Druga edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka” została poświęcona tematyce profilaktyki raka szyjki macicy.

W ramach programu młodzi ludzie edukowali i zachęcali swoich bliskich do dbania o własne zdrowie - korzystania z regularnych, powszechnie dostępnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych.

Program składał się z kilku etapów. Najpierw młodzież intensywnie szkoliła się pod okiem lekarzy zdobywając wiedzę z zakresu minimum onkologicznego, a następnie organizowała działania skierowane do lokalnych społeczności: rodziny, przyjaciół, znajomych. Zespoły, które osiągnęły najlepsze rezultaty, podczas Warsztatu Kreatywnego od specjalistów reklamy i public relations poznały tajniki przygotowywania kampanii, a następnie same opracowały  swoje pomysły.

Zwycięski projekt, podobnie jak ubiegłoroczny związany z rakiem piersi, zostanie zrealizowany jako ogólnopolska kampania społeczna. Więcej szczegółów na www.mamhakanaraka.pl .

Rak szyjki macicy – podstawowe fakty

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Wbrew rozpowszechnionej opinii, rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, ani uwarunkowaną genetycznie. Naukowcy udowodnili, że warunkiem koniecznym rozwoju raka jest przetrwałe zakazanie wirusem HPV. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których dwa najgroźniejsze to typy 16 i 18, które powodują około ž przypadków raka szyjki macicy na świecie. Wirus ten łatwo się przenosi i jest szeroko rozpowszechniony. Szacuje się, że do 75% aktywnych seksualnie kobiet w ciągu swojego życia ulegnie zakażeniu wirusem HPV.

Regularne badanie cytologiczne jest skutecznym sposobem wykrywania nieprawidłowych zmian komórkowych szyjki macicy, które mogą stanowić wczesne stadium raka szyjki macicy. Jednakże badanie to nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Pomaga ono natomiast w identyfikacji wczesnych oznak choroby, co pozwala na stosowanie odpowiedniej terapii. Optymalną formą profilaktyki raka szyjki macicy jest więc połączenie regularnie wykonywanych badań cytologicznych ze szczepieniem, które zapewnia 100% ochronę przed zmianami przedrakowymi, powodowanymi przez najbardziej onkogenne typy wirusa: 16 oraz 18. Zaszczepienie się eliminuje obowiązku regularnego wykonywania badań cytologicznych.




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.