Prawady i mity o miesiączce
18-06-2009 08:34
Najpierw długo i z niepewnością jej wyczekujemy. Potem, gdy już nam towarzyszy – częściej nas frustruje niż cieszy. Kiedy znika – znów za nią tęsknimy. Miesiączka towarzyszy każdej z nas przez większą część życia. Często jednak pozostaje dla nas zjawiskiem dość tajemniczym, a wiedza na jej temat przeplata się zabobonami. Oto kilka faktów i mitów o miesiączce.

Przeciętnie cały cykl (licząc od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej miesiączki) trwa 28 dni. Ilość dni w cyklu jest jednak sprawą indywidualną. Normalny cykl powinien trwać od 24 do 31 dni. Jeśli cykle są krótsze niż 24 dni, występuje tak zwane „częste miesiączkowanie”, jeśli są one dłuższe niż 31 dni – jest to tak zwane „rzadkie miesiączkowanie”. Oba te stany świadczą o nieprawidłowościach hormonalnych i powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Kobiety, które nie odczuwają dotkliwego bólu w trakcie miesiączki często odbywają w tym czasie zwykłe stosunki seksualne. Podczas uprawiania seksu w trakcie menstruacji należy jednak zachować ostrożność: naturalne, fizjologiczne osłony kobiet przed zarazkami funkcjonują znacznie gorzej w trakcie miesiączki, łatwiej więc o infekcje. Ponadto nieprawdą jest, że w trakcie trwania okresu nie można zajść w ciążę! Przy krótkim cyklu śluz płodny może pojawiać się już w trakcie okresu. Pod wpływem silnych emocji (także szczególnie intensywnego podniecenia) może dojść do przedwczesnego jajeczkowania. Warto więc pamiętać o zabezpieczeniu nawet w trakcie okresu.

Okres jest procesem wydalania z macicy nadmiaru tkanek, który powstał na wypadek ciąży. Aby proces ten mógł przebiec, szyjka macicy jest lekko rozwarta. Ten stan rzeczy ułatwia zakażenie. Groźba dotyczy nie tylko wirusa HIV, ale także innych, na przykład żółtaczki. 

Słynny PMS, będący niejednokrotnie przedmiotem niewybrednych, szowinistycznych dowcipów, dotyka jedynie połowy kobiet. Dla 20 % z nich objawy napięcia przedmiesiączkowego są tak uciążliwe, że wymagają leczenia.

Chociaż tampony są o wiele bardziej wygodne niż podpaski i wiele kobiet nie wyobraża sobie bez nich życia, ich używanie może być niebezpieczne – czasami dochodzi do zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), który jest poważną infekcją ogarniającą cały organizm. Jest to choroba rzadka, ale niebezpieczna – może skończyć się śmiercią. Dlatego bardzo ważna jest dbałość o higienę w trakcie okresu, przede wszystkim regularna wymiana tamponów.

Czasami zdarza się, że przez kilka pierwszych miesięcy ciąży występuje regularna miesiączka. Nie są to przypadki szczególnie częste, jednak – zdarzają się. Plamienie lub regularne krwawienie miesiączkowe w czasie ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej, ale nie musi być oznaką poronienia.

Niektóre kobiety stosują tę niecodzienną metodę chcąc ulepszyć swoje życie intymne w trakcie miesiączki. Jest to działanie bardzo niebezpieczne, które może doprowadzić do poważnych komplikacji – tampon może wsunąć się do macicy i spowodować groźną infekcję.




Źródło: www.fitness.wp.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.