Żaba może pomóc w leczeniu otyłości
02-07-2009 08:16
Dzięki badaniom nad australijską żabą Cyclorana alboguttata prawdopodobnie możliwe będzie opracowanie skutecznych metod leczenia otyłości - informuje serwis "EurekAlert".

Spokrewniona z rzekotkami żaba jest prawdziwym mistrzem sztuki przetrwania. Zagrzebana w błocie, potrafi przeżyć trwającą kilka lat suszę, nie pijąc ani nie jedząc. Ponieważ jej ciało jest nasycone wodą, australijscy Aborygeni często wykopują i "wypijają" żaby.

Zespół naukowców z University of Queensland odkrył, że podczas długotrwałego letargu odpowiedzialne za wytwarzanie energii w komórkach żaby mitochondria zaczynają działać znacznie ekonomiczniej dzięki tak zwanym białkom sprzęgającym, które ułatwiają transport elektronów wewnątrz mitochondriów. Ujemną stroną takiego sposobu działania jest zwiększone wytwarzanie wolnych rodników tlenowych, jednak w przypadku długiego letargu zmiennocieplnego płaza jest to opłacalna strategia.

Zdaniem autorów badań, odkrycie może pomóc w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami wykorzystania energii, na przykład w otyłości.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.