Odkryto winowajcę przerzutów raka płuc
07-07-2009 08:22
Ścieżka sygnałowa o nazwie WNT jest odpowiedzialna za powstawanie przerzutów raka płuc do mózgu i kości - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell".
Badacze z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center odkryli, że ta sama ścieżka sygnałowa, która jest zaangażowana w powstawanie przerzutów raka jelita grubego umożliwia łatwe i szybkie rozprzestrzenianie się raka płuc do innych organów.

Przy pomocy zaawansowanych metod bioinformatycznych autorzy pracy przeanalizowali wyjątkowo dużą kolekcję próbek raka płuc. Wyniki badań wykazały, że ścieżka WNT jest nadaktywna w komórkach raka płuc, które rozprzestrzeniają się do innych organów. W przypadku nowotworów nie dających przerzutów, sygnalizacja WNT przebiega prawidłowo. Naukowcy zaobserwowali też, że nadaktywność WNT jest związana z dużą złośliwością nowotworów i złym rokowaniem dla pacjenta.

"Mutacje aktywujące ścieżkę WNT są częstą przyczyną raka jelita grubego, natomiast nowotwory płuc są spowodowane przez mutacje w innych genach. Byliśmy zaskoczeni, że nadaktywność WNT jest odpowiedzialna za przerzuty raka płuc" - mówi główny autor pracy Joan Massagu.

Odkrycie potwierdzono dodatkowymi doświadczeniami na myszach. W eksperymentach tych wykazano, że dwa geny aktywowane przez WNT (HOXB9 i LEF1) zwiększają zdolność komórek raka płuc do przerzutów.

"Nasze odkrycie sugeruje, że leczenie hamujące sygnalizację WNT może pomóc zapobiec przerzutom raka płuc" - podsumowuje doktor Massagu.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.