Genetyczne ryzyko nowotworu mózgu
26-07-2009 08:47
Badania genetyczne mogą określić ryzyko glejaka, najczęściej występującego nowotworu mózgu - informuje pismo "Nature Genetics".

Glejaki stanowią około 50 procent nowotworów mózgu. Wywodzą się z komórek glejowych, które "opiekują się" właściwymi komórkami nerwowymi mózgu. Glejak jest niebezpiecznym nowotworem - pięć lat przeżywa tylko 14 procent chorych.

Naukowcy z London's Institute of Cancer oraz University of Texas przyjrzeli się ponad 521 tysiącom wariantów genetycznych (polimorfizm pojedynczego nukleotydu - SNP) u 1900 pacjentów z glejakiem oraz 3670 zdrowych osób, znajdując 34 SNP związane z występowaniem glejaka. Następnie znalezionymi 34 SNP zajęli się naukowcy z Niemiec, Francji i Szwecji, badając DNA 2500 osób z glejakiem i niemal 3000 zdrowych.

Ostatecznie naukowcy określili 14 najważniejszych SNP w pięciu genach. Ponieważ każdy z nas dziedziczy po rodzicach dwie kopie każdego z genów, możliwych jest 10 różnych ich wariantów. U osób z ośmioma lub więcej kopiami nieprawidłowych SNP trzy razy częściej niż w reszcie populacji występują glejaki. Zdaniem autorów badań odpowiednie testy genetyczne powinny pozwolić na wyłonienie osób szczególnie zagrożonych chorobą.

Kolejne badania, przeprowadzone na 900 chorych i 4000 zdrowych przez zespół z Mayo Clinic (San Francisco) wykazały związek pomiędzy zmianami w chromosomie 9 i ryzykiem szczególnie groźnej odmiany glejaka - glioblastoma. Osoby z trzema szczególnymi SNP są o 50 procent bardziej zagrożone glioblastoma, przy czym wyniki badań częściowo pokrywają się z odkryciem pierwszego zespołu, z Institute of Cancer.





Źródło: www.zdrowie.omet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.