Znaleźć dziwną cukrzycę
03-02-2009 17:38
Diabetolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi od kilku lat specjalizują się w leczeniu „dziwnych“ cukrzyc.


Problem polega na tym, że są one najczęściej przez lekarzy brane za insulinozależną odmianę choroby. Chorzy całe lata biorą insulinę, choć wcale nie muszą.


Żeby wykryć mutacje, potrzebne są testy genetyczne. Badanie kosztuje ok. 3 tys. zł. NFZ nie płaci za nie. Nikogo nie stać na diagnostykę na chybił trafił. Dlatego diabetolodzy badają ludzi, u których obserwują objawy mogące świadczyć o nietypowej odmianie choroby. A za testy często płacą sami pacjenci.


W uniwersyteckich klinikach Łodzi i Krakowa zbadano już wszystkie nietypowo chorujące na cukrzycę dzieci. - Wykryliśmy blisko 200 przypadków, ale to wciąż mało - mówi prof. Wojciech Młynarski z Kliniki Chorób Dzieci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.


- Szacuje się, że chorobę uwarunkowaną genetycznie może mieć nawet 5 proc. diabetyków. To by znaczyło, że w Polsce może ją mieć ponad 100 tys. ludzi.


Co zrobić, żeby dotrzeć do wszystkich chorych? Łódzcy diabetolodzy sięgnęli po pomysł sprawdzony przez Anglików, Finów i Niemców. Postanowili stworzyć komputerową bazę danych ze wszystkimi dziećmi chorymi na cukrzycę. Do pomysłu przekonali Ministerstwo Zdrowia, które wyłożyło 230 tys. zł. Kupili komputery, przygotowali programy i właśnie uruchamiają Narodowy Rejestr Cukrzycy Wieku Rozwojowego.



Żródło: Gazeta Wyborcza

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.