Autyzm a mowa ciała
08-08-2009 08:30
Osoby autystyczne popełniają różnego rodzaju błęd w postrzeganiu rzeczywistości, często nie potrafią prawidłowo odczytywać emocji i interpretować mowy ciała innych.




Piśmie "Neuropsychologia", brytyjscy naukowcy donoszą, że jedną z głównych tego przyczyn są problemy z przetwarzaniem informacji wizualnej.

W badaniach naukowców z Uniwersytetu w Durham wzięło udział 13 dorosłych osób autystycznych i 16 osób w podobnym wieku, u których autyzmu nie zdiagnozowano. Badani mieli podobny iloraz inteligencji. Ich zadaniem było zidentyfikowanie emocji postaci, które zostały przedstawione w krótkich bezdźwiękowych animacjach. Twarze poruszających się postaci były niewidoczne, więc interpretacja takich emocji jak radość, złość, smutek czy strach była możliwa jedynie w oparciu o mowę ciała. Zadanie to okazało się zdecydowanie trudniejsze dla osób cierpiących na autyzm.

"Odgadujemy uczucia innych obserwując ich ruchy, postawę, twarz i słuchając ich głosu. Osoby autystyczne mają trudności z wykorzystywaniem tych przesłanek" - mówi autor badań dr Anthony Atkinson.

Kolejny test, kiedy badani mieli określić kierunek ruchu kropek na ekranie, niejako to potwierdził. Część kropek w widoczny sposób poruszała się w jednym kierunku, podczas gdy kierunek ruchu pozostałych kropek był przypadkowy.

Naukowcy doszli do wniosku, że jest to związane z zaburzeniami funkcjonowania bruzdy skroniowej górnej - obszaru mózgu odpowiedzialnego za percepcję ruchu.

Dr Atkinson uważa, że następnym krokiem będzie dokładne zbadanie mechanizmu wywołującego zaburzenia percepcji oraz ich związku z zaburzeniami uwagi u osób dotkniętych autyzmem.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.