Palenie a depresja
03-02-2009 17:52
Młodzież sięgająca po prapierosy jest bardziej narażona na depresję niż jej niepalący rówieśnicy.


Wcześniejsze badania dowiodły już związku między paleniem papierosów a zaburzeniami nastroju. Nie wykazały jednak, które z nich jest skutkiem, a które przyczyną. Mianowicie, czy to osoby z obniżonym nastrojem częściej sięgają po papierosy, czy może palący są bardziej narażeni na obniżenie nastroju.
 


Naukowcy z Florida State University przeprowadzili badania na młodych szczurach. Okazało się, że młode szczury, którym podawano nikotynę, jako dorosłe osobniki częściej miały objawy przypominające stany depresyjne i lękowe u ludzi. Między innymi reagowały silniej na stres.


Najbardziej zaskakujące było to, że zdarzały się szczury, które reagowały w powyższy sposób nawet wówczas, gdy kontakt z nikotyną miały jedynie raz w życiu.

Badacze podejrzewają, że nikotyna wpływa na niektóre połączenia nerwowe w mózgu, które u młodych osobników nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Tym samym może hamować ich rozwój, co w życiu dorosłym przekłada się na nieprawidłowości w funkcjonowaniu.

Zdaniem prof. Bolanosa, podobnie może reagować układ nerwowy u młodego człowieka. Kontakt z nikotyną może skutkować uszkodzeniami neurobiologicznymi, które rzutują na przyszłe życie poprzez zwiększone ryzyko stałego obniżenia nastroju.


Wyniki badań publikuje pismo "Neuropsychopharmacology".


Żródło: www.wp.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.