Juz nie długo w Krakowie będzie Centrum Leczenia Szpiczaka
10-08-2009 09:03
To dobra wiadomość dla chorych na tę chorobę: w Krakowie tworzone jest interdyscyplinarne Centrum Leczenia Szpiczaka.
 
Pacjenci z tym groźnym nowotworem krwi będą tam mieli kompleksowy dostęp do różnych specjalistów jak:
- hematologa,
- radioterapeuty,
- ortopedy,
- neurochirurga,
- nefrologa oraz psychologa

Informację tą podało PAP. Jego twórca jest dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego. Lekarz ten znany jest i szanowany wśród pacjentów i kolegów po fachu.

Aby zrealizować swój pomysł hematolog musiał przebrnać przez zagadnienia prawne i finansowe bez których powołanie takiego centrum byłoby nie możliwe. Ponad pół roku temu powołał do życia fundację, której najważniejszym celem jest zorganizowanie, wyposażenie i finansowanie ośrodka diagnostyki i leczenia szpiczaka mnogiego pod nazwą Centrum Leczenia Szpiczaka. 15 lipca Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka otrzymała status organizacji pożytku publicznego.
 
Jak wyjaśnił dr Jurczyszyn, szpiczak mnogi jest rozsianym nowotworem układu odporności. 90 proc. zachorowań dotyczy osób w 6. lub 7. dekadzie życia. Choroba ta niesie ze sobą ryzyko śmierci.

Uważa się, że aktualnie liczba pacjentów ze szpiczakiem w Polsce jest szacowana na blisko 10 tys. osób. Ale, jak ocenia dr Jurczyszyn, chorych na ten nowotwór ciągle przybywa, a poza tym chorują osoby coraz młodsze - poniżej 50. roku życia. Na rozwój choroby mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe (np. kontakt z dioksynami, rozpuszczalnikami czy promieniowaniem u osób z predyspozycjami do szpiczaka).







Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.