Uzdrowić służbę zdrowia
03-02-2009 17:56
W najbliższym czasie polską służbę czekają poważne wyzwania. Starzejące się społeczeństwo, ciągły brak pieniędzy i braki personalne to sytuacja z którą przyjdzie się jej zmagać.



Wiele szpitalnych sprzętów polskiej służby zdrowia pamięta młodość swoich leciwych pacjentów. Wsparcie NFZ-u nie pozwala na pokrycie wystarczającej liczby etatów dla wykwalifikowanych pracowników, a co dopiero zakup nowoczesnego sprzętu. Ujemny przyrost naturalny sprawił, że nasze społeczeństwo starzeje się. Sytuacja ta będzie wymagała świadczenia większej ilości usług, dla większej liczby ludzi, dlatego tak ważne jest stworzenie wydajnych procedur wspomagających proces stawiania diagnozy, oraz możliwość przeniesienia ciężaru opieki ze szpitala na dom. Granica podjęcia leczenia szpitalnego jest płynna i zależy głównie od organizacji danego kraju, jego bogactwa i uwarunkowań medycznych. Nie zawsze to, co wymaga hospitalizacji w Polsce, wymaga jej w innych krajach europejskich.
 
Kolejne wyzwanie związane z zapotrzebowaniem na wysokiej klasy specjalistów, może zaowocować rozwojem specjalistycznych placówek, w których miejsce znajdą wykwalifikowani lekarze każdej specjalności. Najkorzystniejszym miejscem ich istnienia będą duże skupiska ludzi, nie spodziewajmy się więc, że Szpital w małych  Siemiatyczach będzie miał wysoko  wyspecjalizowaną kadrę każdej specjalizacji. Należałoby zatem zadbać o pacjentów zamieszkujących małe miasteczka i wioski.



Panaceum na wymienione dolegliwości może okazać się Telemedycyna.


Ta najnowsza forma opieki zdrowotnej umożliwia diagnozę pacjenta na odległość, przełamując wszelkie bariery geograficzne. Przesyłanie zdjęć rentgenowskich czy obrazów USG przez Internet i natychmiastowa diagnoza lekarza to inicjatywy, które nieśmiało ale z ogromnym powodzeniem rozwijają się już w Polsce.  



Jak mówi Wojciech Glinkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego "Mamy bardzo dużo aplikacji i rozwiązań nie tylko świetnie zaprojektowanych ale i zyskujących renomę na całym świecie." Przykładem są aplikacje do telefonu komórkowego - np. wspomagające lekarza w ocenie możliwości wystąpienia u pacjenta powikłań zakrzepowo - zatorowych. Kolejnym dowodem na to że nie jesteśmy technicznie w tyle jest, jego zdaniem Puls-Tester - czyli komórkowa aplikacja, pozwalająca wykonywać testy wydolnościowe na odległość. "- To świetna sprawa, a dla wielu trenerów wręcz niezbędna. Dzięki niej mogą mieć dokładne wyniki testów swoich zawodników, będąc od nich nawet kilka tysięcy kilometrów" - chwali Glinkowski.

Zalety telemedycyny są już doskonale znane polskiej służbie zdrowia, pytanie jednak czy stać nas na taką formę opieki zdrowotnej? - „Dyskutować o cenach sprzętu
i softwaru w przypadku telemedycyny i coraz lepiej rozwijającej się teleradiologii, to jak rozważać ile pieniędzy potrzebujemy aby kupić samochód. Wszystko zależy od potrzeb. Polskie szpitale są nadal w ciężkiej sytuacji finansowej, ale coraz większa ich ilość zauważa że nowoczesne technologie - nawet pozornie drogie w zakupie - niwelują szybko straty jakie przynosi eksploatacja przestarzałych urządzeń. Co więcej, szpitale nie są przecież pozostawione w tej kwestii same sobie - mogą liczyć na unijne subwencje” - mówi Krzysztof Bogdański, prezes firmy Alteris, która dostarcza  oprogramowanie medyczne dla Zakładów Diagnostyki Obrazowej.

Korzyści płynące z diagnozowania i stałego monitorowania zdrowia osób chorujących na serce, cukrzycę czy astmę czerpią obie strony: lekarze mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia swoich pacjentów, obniżając tym samym koszty utrzymania oddziałów szpitalnych, pacjenci natomiast zyskują lepszą jakość usług oraz wygodę, bo konsultacje można przeprowadzić z własnego fotela. Pozytywnych stron rozwoju telemedycyny można by mnożyć bez końca, należy jednak pamiętać, że ich celem jest podnoszenie jakości świadczonych usług, a nie ich zastępowanie!


Bez wątpienia jednak, jej rozwój pomoże uzdrowić polską służbę zdrowia. Wątpliwości nie ma dr inż. George Kowalczyk z Network Integrated Associates.  "- Na narodziny pierwszego w Polsce w pełni cyfrowego szpitala musimy jeszcze poczekać. Na razie wdrażane są poszczególne elementy. Przecież kompleksowe rozwiązania wymagają nie tylko nakładów, ale i czasu oraz koncentracji w jednym miejscu talentu medycznego i informatycznego. Żeby ruszyć z miejsca w Polsce musi powstać pilotowy system, który zbada jakie problemy występują przy jego obsłudze po stronie świadczeniodawców i świadczeniobiorców. To normalne - przynajmniej za oceanem - że każde nowe rozwiązanie poddawane jest krytyce zarówno ze strony środowiska lekarskiego jak i samych pacjentów."


 


Żródło: www.promarte.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.