Zdrowy kręgosłup to sprawność. Jak ją odzyskać po jego urazie?
12-08-2009 08:48
Ostatnie badania, jak donosi "Nature Neuroscience" z Wielkiej Brytanii, zastosowanie specjalistycznych ćwiczeń oraz terapii enzymem chondroitynazą znacząco poprawia ruchomość kończyn u szczurów po urazie rdzenia kręgowego.

Niestety Obecnie nie ma skutecznego sposobu leczenia, który pomógłby pacjentom z porażeniem czterech kończyn po urazie rdzenia kręgowego przywrócić w pełni sprawność ruchową. W badaniach takich urazów u zwierząt dobre wyniki otrzymuje się, poprzez wstrzyknięcie do rdzenia kręgowego enzymu o nazwie chondroitynaza. Substancja ta umożliwia regenerację komórek nerwowych i odbudowę włókien nerwowych. Jednak mimo odbudowy włókien, pacjent nie wraca do pełnej sprawności ponieważ wzrost włókien często nie jest prawidłowo ukierunkowany i nie przynosi pełnej poprawy możliwości ruchowych kończyn sparaliżowanych zwierząt.

Postanowiono połączyć specjalnie zaprojektowany trening z podawaniem chondroitynazy. Terapię tą zastosował James Fawcett wraz z kolegami z University of Cambridge zastosował u sparaliżowanych szczurów. Okazało się, że takie leczenie poprawia sprawność kończyn prawie dwukrotnie skuteczniej, niż zastosowanie samej chondroitynazy.

Pomimo że wstrzykiwanie chondroitynazy do rdzenia kręgowego może mieć różne skutki uboczne, które wymagają szczegółowego zbadania i opieki medycznej, zanim rozpocznie się stosowanie tej metody u ludzi, autorzy pracy już dzisiaj cieszą się, że ich odkrycie ma szansę pomóc w leczeniu pacjentów po poważnych urazach rdzenia kręgowego.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.