Gdy krew krzepnie w żyłach
04-02-2009 16:27
Jeżeli czeka cię poważna operacja, masz nogę w gipsie, musisz przez dłuższy czas leżeć w łóżku, koniecznie weź sobie te rady do serca.
 


Stosując odpowiednią profilaktykę, możesz bowiem uniknąć bardzo groźnego powikłania; choroby zakrzepowej, która w wielu przypadkach może być niebezpieczna nawet dla Twojego życia.


Na zakrzepicę szczególnie narażeni są chorzy obłożnie (np. po udarze mózgu, zawale serca ), leczeni opatrunkiem gipsowym, pacjenci po operacjach, często ortopedycznych, takich jak wymiany stawu biodrowego czy kolanowego, operacje kręgosłupa - przede wszystkim z powodu unieruchomienia i przebytego urazu.


- To choroba podstępna, można nawet powiedzieć, że jest cichym zabójcą - twierdzi prof. dr hab. Witold Tomkowski, założyciel Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą „Thrombosis“.


W 50 proc. przypadków rozwija się ona bezobjawowo i bywa, że powoduje śmierć człowieka w ciągu kilku sekund.


- Może nas zaatakować podczas hospitalizacji praktycznie na każdym z oddziałów - na internie, chirurgii, ortopedii, kardiologii czy neurologii. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z zagrożenia, które może kryć się w nogach. U podstaw tej choroby leży zwężenie lub zamknięcie światła naczynia przez tworzący się w nim zakrzep. Obraz kliniczny choroby uzależniony jest od stopnia zwężenia światła naczynia oraz jego umiejscowienia.


Nieleczona zakrzepica prowadzi do zespołu pozakrzepowego żył, objawiającego się przebarwieniem skóry, niegojącymi się owrzodzeniami i niewydolnością żylną. Powikłaniem zatoru tętnicy płucnej jest natomiast przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne, występujące u 1-3 proc. chorych z przebytym zatorem.


 


Żródło: Polska Dziennik Bałtycki

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.