Żyć po chemioterapii
17-08-2009 09:06
Nowotwór może zniszczyć życie fizyczne jak i psychiczne. Organizm ludzki często źle znosi ratującą mu życie chemioterapię. Mózg niestety podobnie i bardzo często choremu ciężko jest wrócić do równowagi po leczeniu.

Jednak tym, którzy zauważają jak trujące leki na raka wpływają na możliwości mózgu, dostosowują swoje działania do nowej sytuacji i uczą się te chwilowe ograniczenia jakoś kompensować, łatwiej jest później wrócić do normalnego życia.

Objawy „mózgu po chemii” – przeważnie zamglenia umysłu, które może wywoływać problemy z pamięcią, koncentracją, przypominaniem sobie słów, liczeniem, postępowaniem zgodnie z instrukcjami i robieniem kilku rzeczy na raz – są powszechnie znane. Natomiast skutki tych dolegliwości (...) utrzymują się długi czas.

Można jednak walczyć z ich objawami i skutkami leczenia

Ustal rzeczy najważniejsze

Ponieważ dla ludzi poddających się chemii konieczność wykonywania kilku zadań naraz może się okazać przytłaczająca, pomocne jest tworzenie listy zadań w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego i koncentrowanie się tylko na jednym na raz.

Rutyna bywa pomocna
 
Każdego wieczora przygotuj się na następny dzień. Przejrzyj kalendarz, naszykuj ubrania, spakuj teczkę, może nawet przygotuj śniadanie i torbę na kanapki do pracy. Swoje ćwiczenia i medytacje wykonuj codziennie o tej samej porze.

Próbuj
 
W drodze na spotkanie wyobraź sobie pomieszczenie albo ludzi, których spotkasz i przećwicz, co masz powiedzieć.

Radź sobie kojarząc np. rymuj
 
Może Lena jest leniwa, a pani Złotnicka – dość zamożna. Być może datę urodzin twojej synowej można zapisać: 2-4-68, albo kod do szafki na basenie to 2 (razy) 6 (równa się) 12.

Wykorzystaj inne zmysły

Próbuj powiązać ludzi i miejsca z zapachami, smakami, fakturami albo niezwykłymi cechami. Być może Jerzy ma zawsze brudny kołnierzyk, a drzwi od domu Róży są pomalowane na czerwono.

Korzystaj z laptopa
 
Moje otoczenie jest oklejone samoprzylepnymi karteczkami, a ja gorączkowo szukam czegoś, o czym wiem, że przykleiłam gdzieś nisko. Zamiast takiej taktyki, autorzy sugerują korzystanie z jednego notebooka, aby wszystko znalazło się w jednym miejscu i datowanie zapisków. „To uwolni twoje biurko i głowę od bałaganu” – mówią.

Wieszaj listę
 
Zostaw sobie listę rzeczy, o których masz pamiętać wychodząc z domu - klucze, portfel, wyprowadzić psa, zamknąć okna, sprawdzić krany, zamknąć dom.

Korzystaj z komórki

Nie trzeba chemioterapii, by zapominać numery telefonów. Zauważyłam też, że wielu ludzi nie zna własnego numeru. Wpisz do pamięci komórki tyle numerów ile tylko możesz, a listę najczęściej wybieranych trzymaj w pobliżu aparatu telefonicznego.

Planer to dobre rozwiązanie


Od razu zapisuj spotkania – gdzie i kiedy mają się odbyć oraz różne telefony kontaktowe. Jeśli większość dnia spędzasz przy komputerze, można skorzystać z opcji kalendarza, która sama przypomni o spotkaniach. Asekuracyjnie zapisuję wszystko na kartkach tradycyjnego kalendarza – choć sprawdza się to wyłącznie pod warunkiem, że regularnie tam zaglądam

Przypominaj sobie

Jeśli masz skrzynkę mailową z głosem albo automatyczną sekretarkę, możesz ją wykorzystać do przypominania sobie o spotkaniach albo planowanych obowiązkach. Ale to także sprawdza się tylko wtedy, gdy regularnie odsłuchujesz wiadomości.

Korzystaj z minutnika

Nigdy nie stawiam nic na kuchence, do piekarnika albo na grill, jeśli nie ustawię minutnika z alarmem, aby mi przypomniał o wyłączeniu potrawy. Mam też kilka alarmów 24-godzinnych, których używam jako budziki i aby sobie przypomnieć, kiedy trzeba podrzucić wnuki do szkoły albo włożyć pranie do suszarki.

Odpoczywaj

Nawet jeśli nie poddajemy się chemoterapii, zmęczenie może „zniszczyć” nasz mózg. Jeśli niedosypiasz, a poczujesz, że mózg goni resztką sił, zdrzemnij się 20 minut. Stres zaburza jego funkcjonowanie, ćwicz więc techniki relaksacji takie jak medytacja czy joga – mogą bardzo pomóc.

No i w końcu: nie rób więcej niż możesz. Dopóki mózg nie dojdzie do siebie, upraszczaj sobie życie. Jeśli możesz, naśladuj przykład Wick i ogranicz godziny pracy albo ilość obowiązków. Być może nawet weź urlop czy zwolnienie. Lepsze jest mniej pracy, ale za to dobrze wykonanej niż masa roboty odwalonej byle jak.

Jeśli te sugestie sprawiają wrażenie luksusów, na które nie możesz sobie pozwolić, bo musisz pracować, spróbuj zdać się na rodzinę i przyjaciół. Powiedz „tak” ludziom, którzy proponują, że będą ci gotować. Zwłaszcza członków rodziny uprzedź, z jakich ułatwień korzystasz, by nieumyślnie nie zniweczyli twoich wysiłków. Na tyle sposobów, na ile to możliwe, zrób sobie przerwę.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.