Zakamuflowany bezdech senny
19-08-2009 08:36
Dorośli z zespołem Downa często cierpią na obturacyjny bezdech senny. Komplikacje związane z nieleczoną chorobą, takie jak senność w ciągu dnia, problemy z sercem czy zaburzenie funkcji poznawczych, pokrywają się jednak z objawami zespołu Downa i z tego powodu bezdech często nie jest wykrywany - informuje "Journal of Clinical Sleep Medicine".

U 30-55 proc. dzieci z zespołem Downa rozwija się obturacyjny bezdech senny. Według badaczy w jeszcze większym stopniu narażeni są na tę dolegliwość dorośli.

"U dorosłych pacjentów z zespołem Downa występuje wiele czynników ryzyka obturacyjnego bezdechu sennego m.in. ze względu na tendencję do nadwagi, obniżony tonus mięśniowy, duży język i niedoczynność tarczycy" - wyjaśnia autorka badań dr Carole Marcus z Uniwersytetu Pensylwanii.

W przeprowadzonych przez nią badaniach wzięło udział 16 dorosłych osób z zespołem Downa w wieku 19-56 lat. U 94 proc. z nich badacze zdiagnozowali obturacyjny bezdech senny. Choć u wielu pacjentów bezdech przybierał ostrą postać, tylko w przypadku jednej osoby skonsultowano się z lekarzem.

Po porównaniu wyników badań polisomnograficznych z grupą kontrolną liczącą zdrowych 48 osób okazało się, że całkowity czas snu osób z zespołem Downa był o godzinę krótszy niż u osób z grupy kontrolnej. Ponadto objawy bezdechu sennego były u nich znacznie bardziej nasilone.

Jak twierdzi dr Marcus, odsetek osób z zespołem Downa cierpiących na bezdech może być znacznie wyższy niż przypuszczano.

"Byliśmy zaskoczeni, że choroba przybierała tak ostrą postać, a opiekunowie mimo wszystko jej nie podejrzewali" - mówi badaczka.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.