Ewidentny problem w WC
22-08-2009 08:25
Pot na czole, siłujesz się ale nie możesz... boli, tracisz siły... jesteś w WC. Wstydzisz się o tym porozmawiać nawet z lekarzem. Powiedz to wreszcie: masz zaparcia. Tak nazywamy sytuację, gdy chodzisz do ubikacji rzadziej niż raz na 3 dni.

Nie zawsze sytuacja taka wymaga pójścia do lekarza. Najczęściej wystarczy zmiana diety. Gorzej, gdy liczba wypróżnień w ciągu miesiąca nie przekracza 4 a bywa, że jedno.

Jeśli w sumie nie wiesz, czy Twój przewód pokarmowy pracuje prawidłowo, zrób prosty test. Zjedz ugotowaną kukurydzę – jeśli w ciągu następnej doby będziesz musiała skorzystać z toalety, to wszystko jest w porządku. Jeśli nie – prawdopodobnie masz zaparcie. Powody tej dolegliwości mogą być różne. W zależności od przyczyny problemy z wypróżnieniem dzielimy na:

- zaparcia czynnościowe – spowodowane jest zaburzeniami w funkcjonowaniu jelit i jest bardziej uciążliwe niż niebezpieczne;

- zaparcia nawykowe – mają przyczyny psychiczne, wyniesione z dzieciństwa lub wymuszone przez ciągły stres i pośpiech w życiu codziennym. Czasem występuje jedynie u ludzi w podróży;

- zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami w jego budowie. Przyczyną problemów mogą być również inne choroby, na przykład schorzenia neurologiczne czy niedoczynność tarczycy

Długo trwałe zaparcia powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Najpierw na pewno zaproponuje dietę, potem leki jeśli dieta nie pomoże a na końcu interwencje chirurgiczną jeśli wszystko inne zawiedzie.

Nie lecz się samodzielnie. Od chemicznych środków przeczyszczających łatwo się uzależnić. Również długotrwałe picie ziółek czy łykanie tabletek przeczyszczających, dostępnych bez recepty, może Ci poważnie zaszkodzić. Nie tylko zaburza pracę jelit, „rozleniwiając” je, ale również może uszkodzić wątrobę i niekorzystnie wpływać na układ nerwowy i nerki. Stosuj je więc tylko wtedy, gdy to konieczne, i nigdy dłużej niż 3–4 dni.

Naukowcy wciąż pracują nad rozwiązaniem problemu. Zaczęto stosować całkowicie inne i bardziej naturalne metody. Ważną rolę w regulacji pracy przewodu pokarmowego pełnią tzw. probiotyki. Są to bakterie, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelit. Występują one w produktach mlecznych. Wystarczy jeść jeden kubek jogurtu dziennie, aby uregulować trawienie. Na rynku pojawił się już nawet jogurt przeznaczony specjalnie dla osób cierpiących na zaparcia (Danone Activia).

Najczęściej jednak możesz łatwo uniknąć problemu i  regularnie jadać produkty, które obfitują w błonnik pokarmowy, czy też zwiększyć aktywności fizycznej. Codzienne ćwiczenia, nawet jeśli trwają tylko 10–15 minut, również przyspieszają perystaltykę jelit. Jeżeli nie możesz się zmusić, by korzystać z toalet publicznych czy w pracy brak Ci na to czasu, spróbuj wstać parę minut wcześniej, by przed wyjściem z domu spokojnie skorzystać z łazienki. Jeżeli kłopoty przytrafiają Ci się w podróży, to winę za to, obok stresu i braku komfortu, może ponosić również zmiana wody. Spróbuj poza domem pijać jedynie mineralną, o niskiej zawartości żelaza (ten pierwiastek jest również jedną z przyczyn zaparć). Niektórym z nas może pomóc spotkanie z psychologiem. Dlaczego? Bo zaparcia nawykowe mają często podłoże psychiczne.

Jeśli problem pojawił się nagle i trwa co najmniej kilka tygodni, bez wyraźnych przyczyn lub odwrotnie – miałaś zaparcia, które nagle zniknęły, to koniecznie idź do lekarza. Podobnie należy zareagować na zmianę koloru stolca lub pojawienie się w nim krwi. Może to bowiem być objawem poważnej choroby, np. nowotworu jelita grubego, który zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania (po nowotworach piersi).

Czego powinnaś unikać?

Czekolady, kakao i innych słodyczy. Omijaj z daleka bary fast food. Białe pieczywo i produkty wysokoprzetworzone, rozgotowane owoce, warzywa czy ryż również nie będą Ci służyły.

Najlepsza lekka dieta

1. Wypijaj co najmniej 2,5 litra płynów dziennie. W jelitach wchłania się ponad litr wody (jest ona absorbowana również we wcześniejszych odcinkach przewodu pokarmowego), więc jeśli pijesz jej zbyt mało, strawiony pokarm staje się zbyt twardy i trudno go wydalić.

2. Pamiętaj o nierozpuszczalnym błonniku, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, wymusza szybszą pracę jelit. W codziennej diecie powinno go być około 30 g. Aby dostarczyć organizmowi taką ilość, jedz 300 g warzyw i 500 g owoców dziennie. Oczywiście najlepiej, by były surowe i ze skórką.

3. Zadbaj o prawidłową florę bakteryjną w jelitach, której niedobór jest przyczyną pojawiania się gazów i wzdęć. Jedz biojogurty z dużą zawartością żywych kultur baterii.

Bogate źródła błonnika:
- otręby pszenne i wszelkie produkty z ich zawartością (np. muesli),
- pieczywo pełnoziarniste,
- kasze,
- brązowy ryż.
- suszone morele i śliwki.
W czasie zakupów zwróć uwagę na produkty ze słowem „fit” lub „fitness” w nazwie. Producenci dodają do nich rozpuszczalne frakcje błonnika (inulinę, pektyny), które również mogą przyspieszać trawienie.









Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.