Palenie zmniejsza wrażliwość smakową
23-08-2009 08:03
Palacze czerpią mniejszą przyjemność z jedzenia, gdyż mają mniej kubków smakowych i nie są one tak wrażliwe, jak u osób niepalących - wynika z badań greckich naukowców, które zostały opublikowane w piśmie "BMC Ear, Nose and Throat Disorders".

Zespół z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach przeprowadził badania smaku u 62 żołnierzy, w tym 28 palaczy. W celu określenia progu smakowego, czyli najmniejszego natężenia bodźca, które wywołuje odczucie smaku, zastosowano elektrogustometrię - badanie polegające na drażnieniu okolic kubków smakowych prądem elektrycznym o różnym natężeniu.

Jak twierdzi autor badań Pavlidis Pavlos, zaobserwowano znaczące różnice w odczuwaniu smaku przez osoby palące i niepalące. Badanie endoskopowe wykazało ponadto, że u palaczy brodawki grzybowate, na których znajdują się kubki smakowe, są mniej ukrwione i bardziej płaskie.

"Nasze badania dowodzą, że nikotyna może powodować funkcjonalne i morfologiczne zmiany w brodawkach, przynajmniej u osób młodych" - mówi Pavlos.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.