Palenie świeczek może wpływać na ryzyko raka
23-08-2009 08:04
Kolacje przy świecach są romantyczne, ale gdy robi się je zbyt często mogą szkodzić zdrowiu - ostrzegają naukowcy z USA. Ich zdaniem bardziej szkodliwe są świece parafinowe, a mniej - z wosku pszczelego lub soi.


O wynikach swoich badań naukowcy poinformowali na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które zakończyło się w środę w Waszyngtonie.

Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny przeanalizowali skład chemiczny dymu ulatniającego się z różnych świeczek, w tym parafinowych.

Doszli do wniosku, że spalająca się parafina uwalniała szkodliwe związki, które wcześniej powiązano z ryzykiem raka płuc oraz z astmą.

Zdaniem naukowców jest to związane głównie z tym, że w trakcie spalania świec nie wytwarza się wystarczająco wysoka temperatura i dlatego nie dochodzi do pełnego spalania niebezpiecznych dla zdrowia związków organicznych, jak toluen czy benzen.

Badacze zaznaczają zarazem, że aby świecie parafinowe mogły naprawdę zaszkodzić zdrowiu trzeba by ich używać regularnie przez wiele lat.

Prowadząca badania Amid Hamidi podkreśla, że najbardziej na szkodliwe działanie dymu ze świec narażone są osoby, które palą je często, np. przy okazji relaksacyjnej kąpieli lub do stworzenia odpowiedniego nastroju przy kolacji.

"Okazyjne używanie świec parafinowych i wdychanie ulatniającego się z nich dymu najprawdopodobniej nikomu nie zaszkodzi" - powiedziała specjalistka na wykładzie w Waszyngtonie. Ale jeśli wypala się ich dużo każdego dnia przez wiele lat lub pali się je często w łazience o złej wentylacji, to może spowodować problemy - dodała.

Badacze sugerują też, że miłośnicy świec powinni przestawić się na te robione z wosku pszczelego lub soi, bo w czasie ich spalania nie powstaje tak dużo szkodliwych chemikaliów.

Komentujący pracę Amerykanów, specjaliści brytyjscy podkreślają natomiast, że na ryzyko raka znacznie silniej wpływają inne czynniki niż palenie świeczek. Są to takie elementy stylu życia jak: palenie papierosów (również bierne), nadużywanie alkoholu, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz długotrwała ekspozycja na słońce.

"Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że codzienne palenie świec może zwiększać ryzyko zachorowania na raka" - podkreśla dr Joanna Owens z brytyjskiej fundacji Cancer Research. Jej zdaniem, mówiąc o ryzyku raka, lepiej koncentrować się na czynnikach, na które mamy twarde dowody.

Dr Noemi Eiser, dyrektor medyczny w British Lung Foundation, zajmującej się chorobami płuc uważa, że okazyjne palenie świec z parafiny nie powinno szkodzić płucom. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i na przykład wietrzyć pomieszczenia, w których palą się świece.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.