Osiem testów, które mogą uratować ci życie
28-08-2009 07:03
Tylko kilka testów screeningowych może faktycznie przydać się zdrowym dorosłym osobom. Oto, co warto na ten temat wiedzieć.  

Medycyna każdego roku posuwa się do przodu. Wystarczy wspomnieć znane postacie i okoliczności ich śmierci. Dziś żaden współczesny lekarz nie byłby zdziwiony, że Franklin Delano Roosevelt umarł na wylew krwi do mózgu w 1945 roku. Jego ciśnienie krwi wynosiło 260 na 150, czyli było dwukrotnie wyższe niż normalne.
 
Ciśnienie krwi, mierzone poprzez sprawdzenie jak wysoko krew pulsująca w naszych żyłach zdoła wypchnąć słupek rtęci. Jest to jeden ze wskaźników związanych ze zdrowiem, którymi każdy powinien się przejmować. Istnieje kilka podobnych testów naszego zdrowia. Jeśli jesteś zdrowy i chcesz, aby tak pozostało, powinieneś wykonać kilka nieskomplikowanych badań: zmierz swój poziom cholesterolu, zważ się, poszukaj objawów raka i zwierz się lekarzowi, jeśli wpadniesz w depresję.

Takie zalecenia i kierunki kontroli zdrowia wydają się jednak zbyt ogólnikowe. Coraz więcej przedsiębiorczych doradców zachęca do wykonywania egzotycznych nowych testów genetycznych i skanów całego ciała. W zamian obiecują oni wykrycie choroby zanim wystąpią jej objawy. Jednak większość tego typu specjalistów nie dysponuje dowodami na to, że takie testy poprawią stan twojego zdrowia lub przedłużą ci życie. Tym samym jest to zwykły marketing.

B. Ned Calonge, doktor z Kolorado i prezes U.S. Preventive Services Task Force uważa, że "podczas screeningu może wystąpić pięć rzeczy, z których cztery oznaczają złe wieści". Testy mogą wykazać chorobę, której nie masz. Mogą nie wykryć choroby, na którą cierpisz i doprowadzić do zignorowania objawów. Mogą też wykryć wolno rozwijającą się chorobę, o której wolałbyś nie wiedzieć, albo zmarnować twoje pieniądze nie przynosząc żadnych wartościowych informacji.

Wniosek: przed wykonaniem egzotycznego testu spytaj swojego lekarza, czy taki test przyczyni się do poprawy stanu twojego zdrowia.

W gąszczu testów nawiązujących bardziej do naszego portfela niż zdrowia, Preventive Services stara się wyłuskać tych kilka testów, które mogą być przydatne dla osób dbających o swoje zdrowie.
Właśnie na takiej liście znalazł się kalkulator zagrożenia chorobami serca w zależności od obwodu pasa, który wielu kardiologów uznaje za pomocne narzędzie w ocenianiu ryzykownej ilości tłuszczu zgromadzonego na brzuchu.  Zaleca się też screening gęstości kości oraz screening złego cholesterolu.

Co roku z powodu choroby wieńcowej umiera 800 000 Amerykanów, czyli o 60% więcej niż na raka, który jest drugi na liście zabójczych chorób. To właśnie choroby serca doprowadziły do powstania idei screeningu zagrożeń dla zdrowia. Framingham Heart Study, czyli trwające pół wieku badanie 5000 pacjentów we Framingham w stanie Massachusetts pozwoliło już w 1961 roku zidentyfikować ciśnienie krwi i cholesterol jako źródła zagrożenia dla zdrowia.

Jeśli chodzi o raka, bez wątpienia można potwierdzić związem między testami a poprawą zdrowia. Wymazy z szyjki macicy znacznie zmniejszyły liczbę zachorowań na raka szyjki macicy. Natomiast wyrywkowe testy wykazały związek mammografii z ograniczeniem liczby zgonów na raka piersi.
Cukrzyca to choroba która zabija zazwyczaj poprzez choroby serca. Warto więc poczekaj z testami aż twoje ciśnienie lub poziom cholesterolu będą faktycznie wysokie. Wartościowymi testami, są także testy na osteporozę, kobiety po 65 roku życia powinny kontrolować gęstość kości, a wszyscy muszą uważać na stan utrzymującego się długo smutku, który może oznaczać kliniczną depresję lub inną chorobę psychiczną.

 
 







Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.