Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach
31-08-2009 08:29
15 września w Centrum Onkologii w Warszawie odbędzie się uroczyste spotkanie poświęcone nowotworom układu limfatycznego – chłoniakom. Jest to Światowy dzień wiedzy o tej chorobie.
 
Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach uświetnią swoją obecnością specjaliści onkolodzy oraz twórcy kultury. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. dr hab. med. Marek P. Nowacki, dyrektor Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną fragmenty serialu dokumentalnego „Szpital odzyskanej nadziei” w reż. Małgorzaty Imielskiej, a także zwiastuny „Filmu o Basi”, w reż. Macieja Bodasińskiego.

„W Światowym Dniu Wiedzy o Chłoniakach chcemy dać osobom chorującym na chłoniaki chwilę wytchnienia w chorobie i przekazać wiarę, że walka z chorobą ma sens. Dlatego do udziału 
w spotkaniu zaprosiliśmy także osoby, które swoją twórczością wspierają cierpiących na choroby nowotworowe. Będzie z nami m.in. pani Małgorzata Imielska, reżyser wyjątkowego serialu dokumentalnego „Szpital odzyskanej nadziei”, którego tytuł może stać się mottem dla Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach” – powiedziała Dorota Mikusińska ze Stowarzyszenia Wspierającego Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy”.

Gośćmi Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach będą również specjaliści onkolodzy, którzy na co dzień fachową wiedzą i pomocą wspierają osoby cierpiące na chłoniaki. Poza wspomnianym już profesorem Nowackim, dyrektorem Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 
w uroczystościach udział wezmą: dr n. med. Janusz Meder, kierownik Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego, prezes Polskiej Unii Onkologii oraz Prezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków oraz prof. dr hab. med. Jan Walewski, kierownik Oddziału Intensywnej Opieki Hemato-Onkologicznej w Klinice Nowotworów Układu Chłonnego w Warszawie, wiceprezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków. 

Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy”

Stowarzyszenie „Sowie Oczy” zostało powołane w 2005 roku. Jego członkami są  pacjenci, ich rodziny i przyjaciele oraz lekarze i pielęgniarki. Misją Stowarzyszenia jest propagowanie wiedzy o nowotworach układu chłonnego, możliwościach i metodach ich rozpoznania, badaniach diagnostycznych, schematach postępowania leczniczego oraz dostępności leków. Celem Stowarzyszenia „Sowie Oczy” jest niesienie pomocy potrzebującym pacjentom poprzez ułatwianie im dostępu do pomocy psychoonkologicznej i prawnej oraz przekazywanie wiedzy i doświadczeń w walce z nowotworem.

Stowarzyszenie „Sowie Oczy”, angażuje się w organizację kampanii społecznych i inicjatyw szerzących wiedzę o nowotworach układu chłonnego (m.in. „Chłoniak - nowotwór, który można pokonać. Zbadaj się!”, Światowy Dzień Walki z Rakiem, konkurs artystyczny „Moja historia walki z rakiem. Gdy słowa to za mało”, „Zdemaskuj chłoniaka”). Stowarzyszenie jest organizatorem spotkań z lekarzami i psychologami oraz warsztatów rozwijających kreatywność, która maja na celu pomóc neutralizować trudne, często negatywne emocje związane z procesem leczenia, odnaleźć piękno i radość codziennego życia oraz budować wspólnotę osób, której podstawą jest wzajemne zrozumienie i wspólnota doświadczeń.

Stowarzyszenie „Sowie Oczy” jest członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów chorych na Chłoniaki „Lymphoma Coalition”.

Sowie Oczy „są wyzwaniem dla nocy, roszczą sobie prawo do patrzenia poprzez noc, pragną uchwycić rzeczywistość otoczoną tajemnicą, rzeczy, które się nie narzucają”. Dzięki nim możemy dostrzec i zrozumieć coś, co normalnie jest przed nami ukryte, coś co budzi w nas lęk. Ci, którzy otarli się o „ciemność” wiedzą, że potrzebowaliśmy „Sowich Oczu” by odnaleźć drogę… siły na walkę z chorobą”.







Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.