Depresja przedszkolaka
01-09-2009 08:22
Najnowsze badania dowiodły, że niemal 15 proc. przedszkolaków ma nietypowo silne objawy depresji i stanów lękowych - wynika z naukowców z Kanady badań, o których informuje pismo "Journal of Child Psychology and Psychiatry".

Badaniami objęto 1.758 dzieci urodzonych w Quebeku. Od 5 miesiąca życia do 5 lat dzieci przechodziły systematyczne badania stanu zdrowia. Matki maluchów udzielały dokładnych informacji na temat zachowań dzieci i innych członków rodziny.

"Już w pierwszym roku życia pojawiają się wskazówki, że niektóre dzieci są - w porównaniu z rówieśnikami - bardziej narażone na silną depresję i lęki" - komentuje główna autorka pracy dr Sylvana M. Cote z Wydziału Medycyny Społecznej i Prewencyjnej na Uniwersytecie w Montrealu.

Trudne usposobienie dziecka w wieku 5 miesięcy było czynnikiem najsilniej związanym z ryzykiem tych zaburzeń.

Okazało się też, że dzieci z wyjątkowo silną depresją i skłonnością do stanów lękowych częściej miały matki, które w przeszłości cierpiały na depresję. "Depresja przeżyta przez matkę była drugim co do ważności wskaźnikiem ryzyka nietypowo silnych problemów z depresją i lękami u dzieci w wieku przedszkolnym" - podkreśla dr Cote.

Badaczka uważa, że praca jej zespołu może pomóc identyfikować dzieci najbardziej narażone na te zaburzenia i wcześniej podejmować kroki zapobiegawcze.

Badania przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Kanady (Uniwersytet w Montrealu, Uniwersytet Laval, Uniwersytetu McGilla), z Francji (Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych), USA (Uniwersytet Carnegie Mellon) oraz Irlandii (Collegium Uniwersyteckie w Dublinie).





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.