Dlaczego czasem chemioterapia nie pomaga?
02-09-2009 08:06
Od dłuższego czasu, naukowcy próbowali ustalić, dlaczego skuteczność chemioterapii jest różna u różnych pacjentów. Najnowsze badania zostały opublikowane na łamach pisma "Oncogene". Wysoki poziom białka GSTM4 u pacjentów z mięsakiem Ewinga stanowi barierę dla chemioterapii.

Mięsak Ewinga to złośliwy nowotwór kości, na który cierpią najczęściej dzieci i młodzi dorośli. Od pewnego czasu naukowcy usiłowali znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jedni pacjenci reagują na chemioterapię, podczas gdy inni są odporni na jej działanie, choć mają ten sam rodzaj nowotworu.

Badacze z Huntsman Cancer Institute wykazali, że chemioterapia nie przynosi zamierzonych efektów, jeśli w mięsaku występuje wysoka ekspresja genu GSTM4.

Dr Stephen Lessnick wraz ze swoim zespołem zidentyfikował białko GSTM4 analizując interakcję obecnego w większości mięsaków Ewinga białka EWS-FLI z niekodującym DNA (nazywanym czasami "śmieciowym" DNA). Badacze zaobserwowali, że EWS-FLI wpływa na nadekspresję GSTM4 w mięsakach.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki odpowiednim badaniom będzie możliwe określenie, które leki będą skuteczne w przypadku konkretnych pacjentów. Możliwe, że powstaną również preparaty blokujące działanie GSTM4.

"GSTM4 nie hamuje działania wszystkich leków stosowanych w chemioterapii, a tylko niektórych z nich. Nowotwory bywają różne. Jeśli skoncentrujemy się na ekspresji białka w poszczególnych guzach, możliwe, że wkrótce będziemy w stanie zaoferować optymalne leczenie dla każdego pacjenta" - mówi dr Lessnick.



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.