Jak dbać o piersi
04-09-2009 08:41
Piersi to skarb kobiet i kwintesęcja kobiecości. Żyją zgodnie z naszym miesięcznym rytmem. On ustal ich kondycje. W jego połowie, gdy zbliża się jajeczkowanie, nabrzmiewają, pojawiają się w nich zgrubienia i nierówności. Wtedy także stają się twarde i wrażliwe na dotyk a wręcz bolą.

Gdy są kształtne i jędrne, dodają nam kobiecości. Piękne piersi to silny bodzieć odniecający a także bardzo często element sukcesu jeśli chodzi o wizerunek. Zatroszczmy się więc, by były nie tylko piękne, ale też zdrowe.

W kilka dni po okresie, kiedy dolegliwości ustąpią następuje kolejna zmiana piersi. Stają się miękkie, dotykanie ich sprawia kobiecie przyjemność a nie powoduje rozdrażnienie. Właśnie wtedy kiedy piersi będą miękkie, łatwo wyczuć w nich wszelkie zmiany a to właśnie zmiany mogą świadczyć o chorobach. I to jest najlepszy moment, by je badać. Nie wpadajmy jednak w panikę, jeśli odkryjemy w piersiach zgrubienie lub po wykonaniu USG czy mammografii dowiemy się o podejrzanym guzku. Żyjemy w czasach w których takie rzeczy się poprostu zdarzają i ylko w nielicznych wypadkach takie zmiany okazują się rakiem. Nawet jeśli już jest to rak to można go pokonać, jeżeli wykryty zostanie we wczesnym stadium i szybko rozpoczniemy odpowiednie leczenie.

Mówiąc o nowotworach piersi należy poruszyć dwa ważne etapy w życiu kobiety: okres dojrzewania i menopauzy. Okazuje się, że ryzyko nowotworu piersi jest tym większe, im wcześniej dojrzewamy (np. przed 12. rokiem życia) i im później występuje menopauza (zwłaszcza po ukończeniu 55 lat). Do grupy zwiększonego ryzyka tej choroby należą także te z kobiet, które: nigdy nie rodziły, po raz pierwszy zaszły w ciążę po trzydziestce, nie karmiły piersią lub co najmniej przez 15 lat zażywały pigułki antykoncepcyjne. Niestety skłonność do raka piersi bywa też dziedziczona, wtedy to często profilaktyka bywa nie skuteczna. Zwykle chorują na raka kobiety, których matki lub babki też na niego chorowały. W tym wypadku, poza regularnym samobadaniem piersi lub też zrobić testy genetyczne, ponieważ jeśli już wiele mówi, że zachorujemy to kluczowym staje się odkrycie choroby we wczesnym stadium.

Badaj piersi sama

Rozbierz się i stań w dobrym świetle przed lustrem:

1. Wyciągnij ręce do góry i oceń, czy nie zmieniły się kształt piersi i kolor skóry.

2. W ten sam sposób przyjrzyj się piersiom, opierając mocno dłonie na biodrach.

3. Ściśnij brodawkę kciukiem i palcem wskazującym i zobacz, czy nie wydobywa się z niej płyn.

4. Sprawdź, czy w piersi nie ma guzków. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając ją trzema środkowymi palcami, zataczaj kółeczka z góry na dół i odwrotnie. To samo zrób lewą ręką z prawą piersią.

5. Połóż się na plecach i wsuń zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki badaj lewą pierś tak, jak to robiłaś poprzednio. To samo powtórz z prawą piersią. Sprawdź też, czy węzły chłonne pod pachami nie są powiększone.

Do lekarza powinnaś pójść, jeśli skóra piersi jest pomarszczona i zaczerwieniona, a także gdy brodawka jest wciągnięta i sączy się z niej wydzielina. Niepokojące są wyczuwalne w piersiach guzki.

Jeśli skończyłaś dwadzieścia lat

Sama badaj piersi przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej trzeciego, czwartego lub piątego dnia po menstruacji, kiedy piersi są miękkie i rozluźnione. Nie martw się, jeśli wyczujesz w nich drobne stwardnienia bo to się zdarza. Obecnie co druga kobieta po 20. roku życia może już mieć niewielkie zgrubienia lub guzki. Najczęściej są to zupełnie niegroźne torbiele, włókniaki czy gruczolaki, nie będące nowotworami złośliwymi. By jednak mieć pewność, trzeba pójść do ginekologa i zrobić USG piersi. To lekarz zadecyduje, jak często powinnaś zgłaszać się na kontrolę.

Gdy masz trzydzieści lat

Z wiekiem piersi zmieniają się a ryzyko choroby niestety rośnie. Wiele z kobiet po 30. roku życia ma już w piersiach włókniaki lub torbiele. W tym wieku również przybywa w nich tkanki tłuszczowej, więc coraz trudniej wyczuć ewentualne zmiany. Tym samym, nie wystarczy już comiesięczna samokontrola bo może okazać się ona nie skuteczna. Dlatego, nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, raz w roku koniecznie powinnaś zgłosić się na badanie piersi do ginekologa lub onkologa, ponieważ rak początkowo rozwija się bez objawow. To odpowiedni czas, by zrobić USG, a kolejne wykonywać systematycznie co dwa lata. Panie, które skończyły 35 lat, mogą też zrobić pierwszą w życiu mammografię. Profilaktycznie należy ją wykonywać raz na pięć lat. Mammografia jest zawsze konieczna u kobiet o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi. Po 30. roku życia nasilają się też objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wtedy, by zmniejszyć obrzęk i bolesność piersi, wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza.

Jesteś już po czterdziestce

Ryzyko raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Dlatego po 40. urodzinach mammografię powinnaś robić co dwa lata, a po pięćdziesiątce - co roku. Nie możesz też zaniedbywać comiesięcznego samobadania piersi. Zasada badania samemu piersi jest ta sama bez względu na wiek. Natomiast po menopauzie, kiedy okres już zaniknie, takie badanie powinnaś wykonywać zawsze tego samego dnia miesiąca. Pamiętaj także, że wraz z wiekiem cykle stają się bezowulacyjne. Zmniejsza się wtedy wydzielanie progesteronu, więc piersi są narażone na działanie estrogenów. Nie tylko mogą znacznie się powiększyć (są bowiem obrzęknięte), ale też często stają się nadmiernie tkliwe. Takie zmiany może łagodzić m.in. hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jej stosowanie należy jednak szczegółowo uzgodnić z lekarzem.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.