Haluks - bolesny problem
14-09-2009 08:43
Krzywy paluch to przypadłość głównie kobieca. Dlaczego? Ponieważ kobiety mają niestety stopy bardziej podatne na deformację niż mężczyźni i noszą buty na wysokich obcasach. Wszystko to sprawia, że nie trudno o tzw. haluksa.
 
Możesz mieć skłonność do haluksów, ale do ich powstania przyczyniasz się też sama. Tworzeniu się krzywych paluchów sprzyja bowiem nadwaga, płaskostopie poprzeczne i noszenie butów na wysokim obcasie (powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co przyspiesza jej deformację), słabość mięśni i więzadeł.

Jak zapobiegać

Postaraj się zawsze nosić wygodne obuwie. Zmieniaj je w ciągu dnia na inne. Nie noś zbyt często lub zbyt długo butów na wysokim obcasie. Wykorzystaj każdą okazję do chodzenia boso po miękkim podłożu i ćwicz stopy. Ruch wzmacnia mięśnie i więzadła, co zapobiega zniekształceniom stawów. Jeśli masz płaskostopie poprzeczne, koniecznie noś wkładki ortopedyczne.

Jak leczyć

Kiedy zniekształcenie nie jest duże, pomaga noszenie wkładek ortopedycznych i stosowanie klina międzypalcowego - delikatnie odpycha on paluch od innych palców, prostuje go i łagodzi ból. Polecany jest również aparat marcin, który ustawia paluch we właściwej pozycji. Dostępne są dwie wersje aparatu. Jeden nosi się w nocy, drugi w dzień. Wskazane są też ćwiczenia stóp wzmacniające mięśnie i więzadła oraz fizykoterapia (np. jonoforeza). Jednak gdy deformacja stopy jest duża, problem z haluksami może rozwiązać tylko operacja. Obecnie stosuje się różne metody zabiegowe. Nie zawsze wymagają one znieczulenia ogólnego i noszenia gipsu. Po 6 tygodniach można chodzić w zwykłym obuwiu.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.