Szczepienia przeciw pneumokokom powinny być obowiązkowe
08-02-2009 23:23
Ministerstwo Zdrowia uważa, że wszystkie dzieci poniżej drugiego roku życia powinny zostać objęte obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom.


Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnia, że wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci poniżej drugiego roku życia to priorytet resortu zdrowia.


Jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która chciałaby wprowadzenia szczepień przeciwko pneumokokom do narodowych programów szczepień.


Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które mogą atakować różne narządy człowieka i być przyczyną poważnych chorób, m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia płuc. Mogą również wywoływać mniej poważne, ale bardzo często występujące choroby, np. zapalenia: ucha środkowego, zatok i oskrzeli.


Ministerstwo Zdrowia chciałoby jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom. Jednak ze względów finansowych może to być w tym roku niemożliwe.


- W październiku ubiegłego roku resort zdrowia wprowadził szczepienia przeciwko pneumokokom oraz przeciwko ospie wietrznej dla dzieci z grup ryzyka - przypomina wiceminister zdrowia. Szczepienia przeciwko pneumokokom są rekomendowane także przez polskich specjalistów. - Mają one bardzo wysoką skuteczność i wpływają na zmniejszenie zachorowalności na inne choroby infekcyjne - uważa profesor Ewa Bernatowska z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW).


 


Żródło: Gazeta Prawna

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.