Aspiryna może zapobiegać rakowi żołądka
09-02-2009 14:54
Przyjmowanie aspiryny może obniżyć ryzyko raka żołądka o jedną trzecią - informuje "British Journal of Cancer".





Trwające siedem lat badania objęły 311 115 osób. Okazało się, że przyjmujący aspirynę w ciągu minionego roku znacznie rzadziej chorowali na raka środkowej i dolnej części żołądka. Aspirynę przyjmowała regularnie co czwarta osoba biorąca udział w badaniach; pozostałe 10 procent brało inne niesterydowe środki przeciwzapalne (na przykład ibuprofen). Także w tym przypadku zaobserwowano zmniejszenie o jedną trzecią częstości zachorowań na raka trzonu i dolnej części żołądka.

Natomiast wbrew wynikom wcześniejszych badań nie wykazano, by aspiryna chroniła przed rakiem górnej części żołądka (wpustu) czy przełyku. Od dawna wiadomo, że regularne przyjmowanie aspiryny obniża ryzyko raka jelita grubego oraz zawału serca, jednak z drugiej strony częściej występują wówczas wrzody żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Komentujący wyniki badań specjaliści uważają, że jeszcze za wcześnie, by zalecać profilaktyczne przyjmowania aspiryny dla zapobiegania rakowi żołądka. Potrzebne są dalsze badania.


Źródło: Gazeta Wyborcza


STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.