Samotność...zabija
03-10-2009 09:38
Brak towarzystwa przyspiesza wzrost guza piersi u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma " Cancer Prevention Research". W pracy po raz pierwszy wykazano, że izolacja socjalna zmienia ekspresję genów nie tylko w mózgu, ale też w sutkach, czego skutkiem jest wzmożony wzrost nowotworu piersi.

Suzanne Conzen wraz z zespołem z University of Chicago badali gryzonie hodowane w grupie innych myszy lub samotnie. Po upływie takiego samego czasu naukowcy zaobserwowali, że myszy hodowane w odosobnieniu mają większe guzy piersi, niż zwierzęta hodowane grupami. Ponadto myszki te miały zaburzenia w odpowiedzi na hormon stresu.

Następnie autorzy pracy porównali ekspresję genów w komórkach sutków obydwu grup myszy. Okazało się, że izolacja socjalna zmienia aktywność genów kodujących białka zaangażowane w ważne ścieżki metaboliczne. Zdaniem badaczy, w przyszłości geny te mogłyby się stać markerami diagnostycznymi do oceny ryzyka rozwoju tego nowotworu u kobiet żyjących w niekorzystnych warunkach środowiskowych.

Jak podkreślają autorzy badań, ich wyniki wspierają hipotezę, że samotność zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, w tym przede wszystkim nowotworów. Ich zdaniem, teraz łatwiej będzie zrozumieć jak warunki środowiskowe, poprzez oddziaływanie na ekspresję ważnych dla metabolizmu genów, wpływają na ryzyko zachorowania na inne schorzenia przewlekłe takie jak otyłość, cukrzyca typu 2, czy nadciśnienie.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.