Osteoporoza
04-10-2009 08:06
W czwartek 24 września 2009 r. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się konferencja prasowa pt. „OSTEOPOROZA W POLSCE 2009”.

Zorganizowano ją w ramach III Środkowo-Europejskiego Kongresu Osteoporozy i Osteoartrozy, który odbywa się w Krakowie w dniach 24 - 26 września br. 

Inicjatorem, Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Kongresu Osteoporozy jest dr. hab. med. Edward Czerwiński, od lat związany z problematyką  tego schorzenia, którym dotkniętych jest 2,8 mln. osób w Polsce.

Kongres jest organizowany pod auspicjami International Osteoporosis Foundation (IOF), największej i najważniejszej na świecie organizacji pozarządowej zajmującej się profilaktyką i leczeniem osteoporozy. Patronat honorowy nad kongresem objęła Minister Zdrowia RP, Ewa Kopacz. 

Termin osteoporoza (z j. greckiego osteon to kość, a poros – dziura, otwór) doskonale odzwierciedla charakter choroby, która stopniowo niszczy i osłabia kości, powodując, że stają się porowate i kruche. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osteoporoza jest „układową chorobą szkieletu, która charakteryzuje się niską masą kostną, zaburzeniem architektury i zwiększoną łamliwością kości”. Są one tak osłabione, że łamią się przy błahym upadku, a czasem i bez żadnej wyraźnej przyczyny. Najczęściej złamania dotyczą nadgarstka, kości ramiennej, kręgosłupa oraz szyjki udowej.

Osteoporoza jest jednym z najczęstszych schorzeń w populacji dorosłych. Po 50 r. życia występuje u 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn. Liczbę osób cierpiących na osteoporozę w Europie, USA i Japonii szacuje się łącznie na 75 mln. osób; w Polsce – na 2,8 mln. 

Biorąc pod uwagę, że ryzyko osteoporozy rośnie wraz z wiekiem, oraz fakt starzenia się społeczeństw, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, eksperci szacują, że liczba chorych podwoi się w ciągu najbliższych 50 lat. 

Według przedstawionych na konferencji obliczeń dra hab. med. Edwarda Czerwińskiego z Zakładu Chorób Kości i Stawów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 2035 r. liczba złamań w populacji polskiej wyniesie ok. 3,5 mln., co oznacza wzrost o 32,8 proc. w stosunku do 2008 r. 

Na osteoporozę  narażone są szczególnie kobiety po menopauzie - z powodu znacznego spadku poziomu estrogenu, który odgrywa ochronną rolę wobec kości. Mitem jest powszechne mniemanie, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Mimo że choroba dotyka ich rzadziej, jej skutki dla nich są znacznie groźniejsze. 

Oprócz płci i wieku, do czynników ryzyka osteoporozy zalicza się drobną budowę ciała, niedobory witaminy D, długotrwałe niedobory wapnia w diecie (np. z powodu eliminacji produktów mlecznych), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie dużych ilości kawy lub mocnej herbaty, długotrwałe zażywanie leków sterydowych lub immunosupresyjnych, czynniki genetyczne (ryzyko jest wyższe, gdy krewny pierwszego stopnia cierpiał na osteoporozę) oraz brak aktywności fizycznej. 

Osteoporoza rozwija się latami nie dając żadnych objawów, dlatego nazywa się ją „cichym zabójcą”. Często pacjent dowiaduje się o chorobie dopiero, gdy dojdzie do złamania. Najbardziej niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej. Kończy się  to śmiercią dla co czwartej pacjentki i co trzeciego pacjenta. Połowa osób, które przeżyją staje się niepełnosprawna. 

Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie osteoporozy pozwalające szybko podjąć leczenie które obniży ryzyko złamań. Niestety, podstawowe badanie stosowane dotychczas w diagnostyce osteoporozy, tzw. badanie densytometryczne, czyli pomiar gęstości tkanki kostnej (BMD), nie jest całkiem miarodajne. Okazuje się, że 75 proc. złamań występuje u osób, które uzyskały wynik mieszczący się w normie. 
 
Więcej informacji na temat osteoporozy, możliwości jej leczenia i profilaktyki złamań  można znaleźć na stronach: www.osteoporoza.pl; www.amgen.com 




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.